Historia

Bitwa na Kulikowym Polu – Grunwald Rusi

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 06:00
- Bitwa na Kulikowym Polu jest symbolicznym początkiem zrzucania jarzma tatarskiego na Rusi - mówił prof. Marek Urbański w audycji z cyklu "Piękny i bestia" Arkadiusza Ekierta.
Audio
  • Bitwa na Kulikowym Polu, audycja z cyklu "Piękny i bestia" Arkadiusza Ekierta z udziałem prof. Marka Urbańskiego (6.09.2004)
Bitwa na Kulikowym Polu, obraz Adolfa Yvona, źr. Wikimedia Commonsdp
Bitwa na Kulikowym Polu, obraz Adolfa Yvona, źr. Wikimedia Commons/dp

635 lat temu, 8 września 1380, wojska Dymitra Dońskiego zwyciężyły armię Złotej Ordy, co pozwoliło na uniezależnienie się Rusi i budowę państwa rosyjskiego.

Niemal cała Ruś była zależna od Tatarów od 1223 roku, kiedy Batu-han pokonał wojska ruskich książąt. Tatarzy nie przejęli bezpośrednio rządów, mieli jednak decydujące zdanie w sprawie obsadzania tronów podległych im ziem ruskich.

Sytuacja zaczęła zmieniać się za panowania ambitnego księcia Dymitra Dońskiego, który przez 5 lat skonfliktowany był z nieformalnym przywódcą Ordy - Mamajem. Ten, chcąc rozprawić się raz na zawsze z niepokornym moskiewskim księciem, zmontował koalicję z Wielkim Księstwem Litewskim. Dymitr poczuł nóż na gardle i postanowił wyprowadzić wyprzedzające uderzenie.

Jak zakończył się bój Dymitra z drugim przeciwnikiem, Wielkim Księstwem Litewskim? Posłuchaj audycji z cyklu "Piękny i bestia" Arkadiusza Ekierta.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rosja Ruś Kijowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iwan IV Groźny – okrutny car Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 05:40
Na swój przydomek zapracował latami bezwzględnych rządów. Na jego polecenie stracono tysiące ludzi. W napadzie szału zamordował nawet własnego syna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłuszyn - wielki triumf polskiej husarii

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 05:57
Bitwa pod Kłuszynem to wielkie zwycięstwo polskiego oręża. Wojska polskie pod wodzą hetmana Żółkiewskiego rozbiły wielokrotnie liczniejsze wojska rosyjskie i szwedzkie. Droga na Kreml stanęła otworem.
rozwiń zwiń