Historia

Dante Alighieri – podróżnik po zaświatach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 05:40
- Chyba nie ma drugiego pisarza, który byłby tak komentowany. Dante mówi coś każdej epoce - mówił w Polskim Radiu Tomasz Łubieński.
Eugnea Delacroix Barka Dantego (fragm. obrazu). Malowidło przedstawia scenę z Pieśni VIII Piekła: przez wody Styksu niewielką łodzią przeprawiają się Dante i jego przewodnik Wergiliusz
Eugène'a Delacroix "Barka Dantego" (fragm. obrazu). Malowidło przedstawia scenę z "Pieśni" VIII "Piekła": przez wody Styksu niewielką łodzią przeprawiają się Dante i jego przewodnik WergiliuszFoto: Wikipedia/domena publiczna

14 września 1321 roku zmarł Dante Alighieri, florencki poeta i filozof, autor "Boskiej komedii".

Dante przyszedł na świat w rodzinie drobnoszlacheckiej w maju lub czerwcu 1265 roku. Przyszedł na świat w czasie, gdy Italia była podzielona na wiele małych państewek, w których rozgrywała się ciągła walka między zwolennikami zwierzchnictwa papiestwa i cesarstwa. Sam Dante był członkiem jednego ze stronnictw – Białych. Polityczne zaangażowanie obróciło się przeciwko niemu, kiedy władzę przejęło przeciwne mu stronnictwo Czarnych. Dante został wówczas skazany na dwuletnią banicję i karę grzywny. Tej nie spłacił i na wygnaniu pozostał do końca życia.

Dante zapisał się jednak w historii przede wszystkim nie jako polityk, a jako poeta. Tworzyć zaczął już we Florencji. Tam powstało dzieło "Życie nowe", napisane tuż po śmierci ukochanej Dantego – Beatrycze. Jej też Dante poświęcił opus magnum swojego życia: "Boską komedię". Ukazuje ona podróż samego autora przez zaświaty: czyściec, niebo i piekło. Arcydzieło uznawane jest za szczytowe osiągnięcie literatury średniowiecznej, które łączy filozofię tej epoki i aluzje do sytuacji politycznej Italii.

– Dante diagnozował w swym poemacie duchowe zagubienie epoki po 1300 roku. Wskazywał, że ci, którzy mieli być przewodnikami ludzkości, sami nie wiedzą, dokąd iść – mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski, italianista, poeta i tłumacz.


Posłuchaj
43:40 Dwojka Strefa literatury 13.04.2014.mp3 Jarosław Mikołajewski i dr Piotr Szof rozmawiają o "Boskiej komedii" Dantego. (PR, 13.04.2014)

 

Przełomowy był również literacki warsztat Dantego. - Jego wielkość polega na tym, że tworzył swój poemat właściwie z niczego. Język włoski nie istniał dotąd jako język literatury – wyjaśniał Jarosław Mikołajewski.

Tym samym Dantego można uznać za prekursora nowej epoki - renesansu.


Posłuchaj
56:15 danteok.mp3 Audycja z cyklu "Strefa literatury" Anny Lisieckiej i Bartosza Panka poświęcona Dantemu. (PR, 7.06.2015)

 

bm

Czytaj także

Niccolo Machiavelli. Zapisał wskazówki, jak zdobyć i utrzymać władzę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 05:30
Jego nazwisko stało się symbolem pewnego określonego systemu gry politycznej. Należy do tych twórców, których dzieła wywołują niekończące się dyskusje, stają się przyczyną sporów i diametralnie różnych opinii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giorgio Vasari – spisał żywoty artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 06:00
Jego dziełem życia są "Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów". – Do dziś każdy, kto zajmuje się dziejami sztuki zaciąga dług wdzięczności wobec tego człowieka – podkreślała dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medyceusze - mecenasi renesansu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 06:00
Byli jednym z najważniejszych rodów Europy doby odrodzenia. Miejsce na kartach historii zapewniła im opieka nad artystami: to dzięki nim możemy podziwiać dziś dzieła Michała Anioła.
rozwiń zwiń