X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Bruno Jasieński – ojciec polskiego futuryzmu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 06:00
17 września 1938 rozstrzelany przez NKWD został Bruno Jasieński. Poeta i działacz komunistyczny został jedną z ofiar wielkiej czystki w systemie, który go uwiódł.
Audio
  • Audycja z cyklu "Szkic do portretu" poświęcona postaci Bruno Jasieńskiego (28.07.1978)
Bruno Jasieński, źr. Wikimedia Commonsdp
Bruno Jasieński, źr. Wikimedia Commons/dp

Jasieński przyszedł na świat w zasymilowanej żydowskiej rodzinie jako Wiktor Zysman. Dzieciństwo spędził w świętokrzyskim Klimontowie. Od 1909 roku uczęszczał do gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. Tam stawiał pierwsze kroki jako pisarz i poeta.

Po wybuchu I wojny światowej wraz z matką przeniósł się do Moskwy, gdzie uczęszczał do Szkoły Polskiej.

- Tam zapoznał się z ideami futuryzmu i najmłodszą poezją rosyjską – słyszymy w audycji z cyklu "Szkic do portretu". – Największe wrażenie wywarły na nim wiersze Igora Siewierianina, którego poezję w sposób oryginalny i twórczy naśladował.

Posłuchaj audycji poświeconej poecie i pisarzowi.

Do kraju powrócił w 1918 roku. Zaczął wówczas studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wraz z Anatolem Sternem, Tytusem Czyżewskim i Stanisławem Młodożeńcem zredagowali pismo "JEDNODŃUWKA FUTURYSTUW mańifesty futuryzmu polskiego wydańe nadzwyczajne na całą Żeczpospolitą Polską" (pisownia oryginalna). Polscy futuryści byli zwolennikami idei maksymalnego uproszczenia języka polskiego (poprzez zapis fonetyczny i usunięcie z niego dwuznaków), w swojej twórczości odnosili się do popkultury i wprowadzali elementy brzydoty do poezji.

Jasieński, krakowski student, był świadkiem wydarzeń, jakie miały miejsce 6 listopada 1923. Wówczas to policja została skierowana do pacyfikacji strajkujących robotników. Po obu stronach zginęli ludzie. To wpłynęło na postawę Jasieńskiego, który zaczął sympatyzować z komunizmem.

W 1925 roku Jasieński wyjechał do Paryża, gdzie pracował jako korespondent polskich gazet. Został z tego kraju wydalony cztery lata później, po tym, jak wydał powieść "Palę Paryż". Przeniósł się do ZSRR, gdzie kontynuował pracę dziennikarską w komunistycznych czasopismach polonijnych. Był też członkiem Związku Pisarzy Radzieckich.

Adiutant marszałka Piłsudskiego, Mieczysław Lepecki wspominał w swoim pamiętniku spotkanie z Jasieńskim w późnych latach 30. XX wieku: był to zdaniem kapitana człowiek uprzejmy, ale ślepy na otaczającą rzeczywistość zbrodniczego państwa, w którym żył. Ta ślepota miała kosztować Jasieńskiego najwyższą cenę. Kiedy przyszło otrzeźwienie, znikła też pogoda ducha.

"Złamany moralnie i fizycznie po nieprzerwanej stójce, podpisałem w przypływie rozpaczy podyktowane mi oświadczenie, w którym przyznałem się do przestępstw przeze mnie niepopełnionych. Miałem nadzieję, że za tę cenę kupię sobie śmierć. Jeśli jesteście przekonani o mojej winie (nie jestem w stanie udowodnić swej niewinności) - rozstrzelajcie mnie. Nie pozwólcie mnie więcej męczyć. Jest to moja ostatnia i jedyna prośba. Naprawdę nie mam już więcej sił" - tak pisał Bruno Jasieński w piśmie do Nikołaja Jeżowa z 21 września 1937.

Został rozstrzelany przez NKWD blisko rok później - 17 września 1938.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agatha Christie - pierwsza dama kryminału

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 06:00
- Może w moich kryminałach nie ma zbyt głębokich myśli, ale dużo jest dramatycznych i przewrotnych pomysłów - mówiła pierwsza dama powieści detektywistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Wat - poeta na opak

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 06:00
"Byłem wszystkim tym, czym należy być, tylko nie we właściwym czasie. Byłem politykiem, kiedy trzeba było być poetą i byłem poetą, kiedy trzeba było być politykiem. Byłem komunistą, gdy porządni ludzie byli antykomunistami, zostałem antykomunistą, gdy rozsądni ludzie szli do komunizmu" - mówił o sobie pisarz i poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

James Ellroy. Wszystkie brudy Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 15:28
W "Dwukropku" porozmawiamy o amerykańskim pisarzu Jamesie Ellroyu przy okazji polskiej premiery jego nowej powieści "Perfidia".
rozwiń zwiń