X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Lajos Kossuth – ojciec rewolucji węgierskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 06:00
- Kossuth miał ogromną moc nawet na emigracji. Istniał jako symbol rewolucji 1848 roku – mówił prof. István Kovács konsul generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Biografia dźwiękowa".
Lajos Kossuth, grafika Augusta Prinzhofera
Lajos Kossuth, grafika Augusta PrinzhoferaFoto: Wikimedia Commons/dp

19 września 1802 przyszedł na świat Lajos Kossuth, przywódca rewolucji węgierskiej, bohater narodowy Madziarów.

Nim Kossuth zajął się polityką, pracował jako prawnik i literat. Od połowy lat dwudziestych zaangażował się w działalność parlamentarną w skrzydle narodowo-liberalnym.

Posłuchaj audycji poświęconej jednemu z najwybitniejszych Węgrów w historii

- Do dojrzewania politycznego Kossutha przyczyniło się echo powstania listopadowego na Węgrzech –wyjaśniał prof. István Kovács – Powstanie wstrząsnęło Węgrami, którzy obawiali się Rosji od czasów rozbiorów Polski. Na sejmikach Węgrzy wystosowali do króla (dla nich Habsburg był królem) odezwę, by ten wspomógł Polaków w powstaniu.

Rewolucja węgierska

Od chwili wybuchu Wiosny Ludów w marcu 1848 roku Kossuth domagał się konstytucji dla całego państwa Habsburgów. Jego poglądy ewoluowały w kierunku uzyskania przez Węgry pełnej niezależności. Cesarz Ferdynand zaproponował wprowadzenie konstytucji, w myśl której wszystkim ludom cesarstwa zapewniona zostaje nietykalność narodowa i językowa. To podjudziło konflikt między Madziarami a pozostałymi mniejszościami – serbską, chorwacką, słowacką – habsburskiego imperium. Węgrzy zapragnęli pełnej niepodległości. Wybuchła otwarta wojna. W myśl hasła "Za wolność waszą i naszą" Madziarów wsparło wielu Polaków z Józefem Bemem na czele. Kossuth – który sam został wyznaczony na przywódcę powstania - mianował Bema wodzem naczelnym armii 7 sierpnia 1848.  

-Droga Kossutha to droga człowieka, który najpierw słowem pisanym walczył o wolność, później sam stanął na barykadach – mówił prof. Andrzej Romanowski.

Waleczność Madziarów na niewiele się zdała, gdy do wojsk austriackich dołączyła armia Rosji związanej z Austrią Świętym Przymierzem.

Emigrant do końca swych dni

Po upadku powstania i kasacji Królestwa Węgierskiego Kossuth musiał udać się na emigrację. Najpierw do Turcji, później do Włoch. Tam tworzy Legion Węgierski, który walczył u boku Włochów z Austriakami. Po przegranej wojnie Habsburgowie musieli pojednać się z Madziarami, żeby ocalić imperium. W 1867 roku w ramach pojednania austriacko-węgierskiego powstańcy zostali objęci amnestią. Wśród nich był też Kossuth. Ten jednak zdecydował się pozostać na wygnaniu we Włoszech, dożywając wieku 92 lat. Zmarł 20 marca 1894 w Turynie.

Na emigracji Kossuth przewidział, co w ciągu najbliższego stulecia spotka jego kraj. Co dokładnie powiedział o przyszłości swojego kraju? Posłuchaj audycji.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiosna Ludów – świt narodów europejskich

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 06:00
Wiosna Ludów ukazała w Cesarstwie Austriackim silne antagonizmy i konflikty narodowościowe. Był to początek rozpadu imperium, w którego w skład wchodziło kilkanaście grup etnicznych z budzącą się świadomością narodową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Bem – człowiek ze spiżu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 06:05
Adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi powiedział kiedyś: "Bemowi zawdzięczam więcej niż ojcu. Ojciec dał mi życie, a Bem honor".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pal Teleki – premier Węgier, "bratanek" Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 05:45
- Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego nie brać udziału w jakiejkolwiek akcji zbrojnej przeciw Polsce. Węgry nie mogą przedsięwziąć żadnej akcji przeciw Polsce ze względów moralnych – pisał Pal Teleki do Hitlera. Dziś 140 rocznica urodzin premiera Węgier. 
rozwiń zwiń