Historia

Lajos Kossuth – ojciec rewolucji węgierskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 06:00
- Kossuth miał ogromną moc nawet na emigracji. Istniał jako symbol rewolucji 1848 roku – mówił prof. István Kovács konsul generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Biografia dźwiękowa".
Lajos Kossuth, grafika Augusta Prinzhofera
Lajos Kossuth, grafika Augusta PrinzhoferaFoto: Wikimedia Commons/dp

19 września 1802 przyszedł na świat Lajos Kossuth, przywódca rewolucji węgierskiej, bohater narodowy Madziarów.

Nim Kossuth zajął się polityką, pracował jako prawnik i literat. Od połowy lat dwudziestych zaangażował się w działalność parlamentarną w skrzydle narodowo-liberalnym.

Posłuchaj audycji poświęconej jednemu z najwybitniejszych Węgrów w historii

- Do dojrzewania politycznego Kossutha przyczyniło się echo powstania listopadowego na Węgrzech –wyjaśniał prof. István Kovács – Powstanie wstrząsnęło Węgrami, którzy obawiali się Rosji od czasów rozbiorów Polski. Na sejmikach Węgrzy wystosowali do króla (dla nich Habsburg był królem) odezwę, by ten wspomógł Polaków w powstaniu.

Rewolucja węgierska

Od chwili wybuchu Wiosny Ludów w marcu 1848 roku Kossuth domagał się konstytucji dla całego państwa Habsburgów. Jego poglądy ewoluowały w kierunku uzyskania przez Węgry pełnej niezależności. Cesarz Ferdynand zaproponował wprowadzenie konstytucji, w myśl której wszystkim ludom cesarstwa zapewniona zostaje nietykalność narodowa i językowa. To podjudziło konflikt między Madziarami a pozostałymi mniejszościami – serbską, chorwacką, słowacką – habsburskiego imperium. Węgrzy zapragnęli pełnej niepodległości. Wybuchła otwarta wojna. W myśl hasła "Za wolność waszą i naszą" Madziarów wsparło wielu Polaków z Józefem Bemem na czele. Kossuth – który sam został wyznaczony na przywódcę powstania - mianował Bema wodzem naczelnym armii 7 sierpnia 1848.  

-Droga Kossutha to droga człowieka, który najpierw słowem pisanym walczył o wolność, później sam stanął na barykadach – mówił prof. Andrzej Romanowski.

Waleczność Madziarów na niewiele się zdała, gdy do wojsk austriackich dołączyła armia Rosji związanej z Austrią Świętym Przymierzem.

Emigrant do końca swych dni

Po upadku powstania i kasacji Królestwa Węgierskiego Kossuth musiał udać się na emigrację. Najpierw do Turcji, później do Włoch. Tam tworzy Legion Węgierski, który walczył u boku Włochów z Austriakami. Po przegranej wojnie Habsburgowie musieli pojednać się z Madziarami, żeby ocalić imperium. W 1867 roku w ramach pojednania austriacko-węgierskiego powstańcy zostali objęci amnestią. Wśród nich był też Kossuth. Ten jednak zdecydował się pozostać na wygnaniu we Włoszech, dożywając wieku 92 lat. Zmarł 20 marca 1894 w Turynie.

Na emigracji Kossuth przewidział, co w ciągu najbliższego stulecia spotka jego kraj. Co dokładnie powiedział o przyszłości swojego kraju? Posłuchaj audycji.

bm


Czytaj także

Wiosna Ludów – świt narodów europejskich

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 06:00
Wiosna Ludów ukazała w Cesarstwie Austriackim silne antagonizmy i konflikty narodowościowe. Był to początek rozpadu imperium, w którego w skład wchodziło kilkanaście grup etnicznych z budzącą się świadomością narodową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Bem. Całe swoje życie poświęcił walce o wolność

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 05:35
Adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi powiedział kiedyś: "Bemowi zawdzięczam więcej niż ojcu. Ojciec dał mi życie, a Bem honor".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pal Teleki – premier Węgrów, "bratanek" Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 05:30
– Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego nie brać udziału w jakiejkolwiek akcji zbrojnej przeciw Polsce. Węgry nie mogą przedsięwziąć żadnej akcji przeciw Polsce ze względów moralnych – pisał Pal Teleki do Hitlera.
rozwiń zwiń