X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Transmisje mszy świętych w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 06:00
21 września 1980 roku, po 41 latach na antenę Polskiego Radia powróciły transmisje mszy świętych.
Audio
  • Zapowiedź i fragment pierwszej transmisji radiowej mszy świętej z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie (PR, 21.09.1980)
  • Fragment pierwszej po 41 latach przerwy mszy św. na antenie Polskiego Radia (21.09.1980)
Pierwsza transmisja mszy świętej z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, 1980.
Pierwsza transmisja mszy świętej z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, 1980. Foto: Mirosław Stankiewicz. Źr. Archiwum PR

Polskie Radio w pierwszych latach istnienia codzienną emisję rozpoczynało śpiewaną przez chór Harfa pieśnią "Kiedy ranne wstają zorze". Było też pierwszą na świecie rozgłośnią państwową, która transmitowała mszę świętą. Począwszy od 3 maja 1927 roku msze święte celebrowane w katedrze poznańskiej weszły na stałe do programu ogólnopolskiego, podobnie jak nadawane ze Lwowa audycje dla chorych. Ich emisję wznowiono po przerwie wojennej.

W Boże Narodzenie 1945 roku transmitowano pasterkę z Łodzi, a następnego dnia mszę świętą z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. W 1949 roku głos Kościoła w Polskim Radiu zamilkł jednak na długie lata.

Nowa nadzieja zaświtała w 1980 roku. W wyniku porozumień sierpniowych od 21 września w każdą niedzielę i w dni ważniejszych uroczystości kościelnych Polskie Radio transmituje mszę świętą z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Wierni byli jej pozbawieni tylko przez pierwsze dwie niedziele stanu wojennego.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Krzyżewski – radiowiec w Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 06:04
W dniu wybuchu II wojny światowej odczytał na antenie Polskiego Radia orędzie prezydenta RP Ignacego Mościckiego do narodu. Zginął 26 sierpnia 1944 w Powstaniu Warszawskim podczas walk na placu Teatralnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncesja dla Polskiego Radia w 1925 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 06:00
90 lat temu, 18 sierpnia 1925, spółka "Polskie Radio" otrzymała wyłączną koncesję na budowę i eksploatację urządzeń radiofonicznych na terenie RP.
rozwiń zwiń