Historia

Arabia Saudyjska – związane losy kraju i rodu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 06:00
23 września 1932 powstało Królestwo Arabii Saudyjskiej. Państwo zajmujące sporą część Półwyspu Arabskiego nierozerwalnie związane jest z rodem Saudów, którzy sprawują w nim władzę absolutną.
Audio
  • Audycja "Iran i Arabia Saudyjska" z cyklu "Słuchaj świata". (PR, 24.05.2015)
Salman ibn Abd al-Aziz Al Suud, obecny król Arabii Saudyjskiej, źr. Wikimedia Commonsdp
Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, obecny król Arabii Saudyjskiej, źr. Wikimedia Commons/dp

- Potęga rodu Saudów narodziła się w XVIII wieku. Jeden z jego przedstawicieli, Muhammed ibn Saud był uczniem reformatora religijnego, twórcy wahhabizmu - mówiła orientalistka dr hab. Agata Nalborczyk, gość audycji Michała Żakowskiego i Jakuba Borysiaka z cyklu "Słuchaj świata". Posłuchaj audycji.

Wahhabizm postulował powrót do pierwotnej prostoty i surowości islamu i wyrzuceniu z religii obcych naleciałości. Muhammed szerzył wahhabizm i jednocześnie rozszerzał granice, tworząc państwo w krainie Nadżd, które przetrwało do 1887 roku. Wówczas to jego rodzina straciła władzę w wyniku buntu. Ród udał się na wygnanie, z którego powrócił dopiero w 1902 roku.

- W 1932 roku powstało państwo Arabia Saudyjska jako takie, ale jeszcze w latach 20. XX w. Saudom udało się pokonać haszymitów, którzy byli popierani przez Wielką Brytanię i zdobyć Al-Hidżaz, czyli teren, gdzie znajdują się święte miasta Mekka i Medyna, czyli kolebka islamu – wyjaśniała orientalistka.

Rozwój Arabii Saudyjskiej związany jest z odkryciem na jej terenie ropy naftowej w latach 30. XX wieku. Saudowie mieli świadomość, że jest to surowiec strategiczny, jednak brakowało im funduszy i technologii potrzebnych do wydobywania czarnego złota. Okazję wykorzystali Amerykanie: Franklin Delano Roosevelt zaproponował arabskiemu państwu pożyczkę. Tak zaczęła się trwająca do dziś współpraca ekonomiczna obu krajów.

Saudowie posiadają w kraju władzę absolutną. To oni dyktują prawo w oparciu o surowe reguły islamskie (ograniczenie praw kobiet, zakaz wyznania innej religii niż islam, stosowanie kar cielesnych i kary śmierci), oni też stanowią dużą część elit rządzących.  

- Elity polityczne  w Arabii Saudyjskiej nie są monolitem. W rodzinie królewskiej są ogromne tarcia – mówił drugi gość audycji dr Michał Michalak.

bm


Czytaj także

Saudowie wskazali przyszłego króla Arabii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 09:12
Książę Naif ibn Abd al-Aziz został mianowany następcą tronu w Arabii Saudyjskiej. 78-latek był dotychczas ministrem spraw wewnętrznych. Poprzedni następca zmarł przed tygodniem na raka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy władza należy się potomkom Mahometa?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 20:00
Iran i Arabia Saudyjska to największe mocarstwa Bliskiego Wschodu i główne ośrodki odłamów islamu: szyitów oraz sunnitów. Jak zwykle wielki podział kulturowy i teologiczny rozpoczął się od walki o władzę...
rozwiń zwiń