X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Unia horodelska – braterstwo Polski i Litwy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 05:55
Historycy twierdzą, że unia horodelska jest wzorem współpracy dla jednoczącej się Europy. - Dwóch władców, mimo wzajemnej rywalizacji, potrafiło zdobyć się na kompromis - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Igor Kąkolewski.
Audio
  • Unia Horodelska - komentarz prof. Wojciecha Fałkowskiego w audycji z cyklu "Historia Polski". (PR, 31.03.2003)
  • Unia Horodelska - audycja z cyklu "Naukowy zawrót głowy". Gościem Katarzyny Kobyleckiej jest prof. Igor Kąkolewski. (PR, 12.10.2013)
Kopiec usypany w 1861 roku w Horodle, dla uczczenia 448 rocznicy unii
Kopiec usypany w 1861 roku w Horodle, dla uczczenia 448 rocznicy uniiFoto: Wikimedia CC 1.0 Universal Public Domain Dedication

2 października 1413 roku w Horodle zawarto unię potwierdzającą ścisły związek między Polską i Litwą. To kolejny, po porozumieniu w Krewie, krok ku zjednoczeniu obu państw.

- Chodziło z jednej strony o ułożenie stosunków między dwoma oponentami, wielkimi przywódcami tej epoki - Władysławem Jagiełłą i jego bratem stryjecznym Witoldem, a z drugiej o ustalenie związku dwóch państw i społeczeństw - tłumaczył prof. Wojciech Fałkowski.

Postanowienia polityczne zawarto w dwóch krótkich punktach: Witold składa przysięgę wierności i dożywotnio obejmuje godność wielkiego księcia litewskiego, po jego śmierci o następcy zadecydują panowie polscy.

Druga część aktu była znacznie ważniejsza. Rody rycerstwa polskiego adoptują 47 rodów bojarskich. Katolicka szlachta litewska otrzymuje przywileje i prawa własności, które upodabniały jej status do statusu szlachty koronnej. – Mamy do czynienia nie tylko z ujednoliceniem przywilejów dla całej grupy społecznej, ale też brataniem się i ścisłym aliansem polityczno-towarzyskim elity obu państw - powiedział historyk.

450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej - zobacz serwis specjalny

De facto dochodzi do włączenia Litwy do Polski, co jest zrównoważone poprzez samodzielność Witolda – niekwestionowanego przywódcę księstwa i rządzącej w nim grupy.

Tym samym w Horodle po raz kolejny podkreślono trwałość związku Polski i Litwy. To, co wydawało się czasową unią personalną, przemieniło się w związek dwóch państw, społeczeństw i kultur. Był to początek wyboistej drogi w kierunku unii lubelskiej i powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Dlaczego unia horodelska miała tak wielką wagę w stosunkach polsko-litewskich? Posłuchaj audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy".

mjm

Komentarze1
aby dodać komentarz
lesniew2015-10-02 11:05 Zgłoś
Historia unii polsko-litewskich została strasznie zmitologizowana przez polską historiografię. Wmawia się nam że unie te były takim pięknym przejawem braterstwa obu narodów. Tymczasem dla Litwinów unie te były przejawem polskiego ekspansjonizmu, który w kocu pozbawił ich suwerenności. Ciekawe że polskim historykom tak niechętnie przychodzi wspominanie o tym jak Polska, nie oglądając się na braterstwo, przymusem pozbawiła Witolda prawa do korony królewskiej, która była już w drodze od ówczesnego cesarza do Wilna. Gdybyśmy nie wycieli Litwinom tego numeru, pewnie Królestwo Litwy nie byłoby tym ubogim krewnym w tym związku.

Czytaj także

Krwawa i ryzykowna bitwa pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 06:15
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Jagiełło – Litwin, który zbudził w Polakach patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 06:45
2 lutego 1386 podczas zjazdu walnego szlachty w Lublinie obwołano na króla Polski księcia litewskiego Władysława II Jagiełłę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia w Krewie – początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 06:00
14 sierpnia 1385 w Krewie na Litwie doszło do podpisania aktu unii polsko-litewskiej. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim.
rozwiń zwiń