Historia

Burzliwe dzieje polskich insygniów królewskich

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 06:04
Polska jest jednym z niewielu europejskich państw, które nie posiadają oryginalnych regaliów. 4 października 1795 Prusacy zrabowali ze skarbca na Wawelu regalia, które zostały przetopione na monety w 1811 roku.
Audio
  • "Krótka historia polskich insygniów królewskich" - audycja Anny Lisieckiej z udziałem prof. Jerzego Lileyko i antykwariusza Adama Orzechowskiego, który wykonał repliki polskich regaliów. (PR, 11.11.2004)
Repliki polskich insygniów koronacyjnych wykonane w latach 2001-2003.
Repliki polskich insygniów koronacyjnych wykonane w latach 2001-2003.Foto: Wikipedia/cc aut. Gryffindor

Dzieje tych drogocennych przedmiotów sięgają już roku 1000, kiedy to Bolesławowi Chrobremu swój diadem na głowę włożył cesarz Otton III. Chrobry ukoronował się jednak oficjalnie dopiero 25 lat później.

- Ukoronował się prawdopodobnie koroną zrobioną od nowa. Tym przedmiotem ukoronował się też jego następca, Mieszko II – wyjaśniał prof. Jerzy Lileyko w audycji Anny Lisieckiej pt. "Krótka historia polskich insygniów królewskich".

Za czasów panowania syna Chrobrego doszło do kryzysu: państwo było nieustannie atakowane przez sąsiadów, doszło do pogańskiego buntu ludności. Wykorzystał to brat Mieszka, Bezprym, który przejął władzę. Prawowity władca musiał uciekać do Czech.

- Rycheza, żona Mieszka II wywiozła koronę męża do Niemiec i oddała ją cesarzowi – mówił prof. Jerzy Lileyko w audycji z 2004 roku

Kolejny klejnot wykonany został na koronację Bolesława Śmiałego. Po zamordowaniu biskupa Stanisława i buncie możnych Bolesław musiał udać się na wygnanie. Insygnia władzy królewskiej przez blisko 200 lat czekały na kolejnego monarchę w wawelskiej katedrze. Tymi insygniami koronowali się w Gnieźnie: Przemysł II w 1295 roku i Wacław III w 1300 roku.

- Po koronacji zabrał insygnia do Pragi, gdzie słuch po nich zaginął - wyjaśniał historyk. - Kolejne insygnia zostały wykonane na potrzeby koronacji Władysława Łokietka. Nimi też koronowali się wszyscy kolejni królowie aż do Stanisława Poniatowskiego.

Posłuchaj o procedurze koronacji i przechowywaniu polskich insygniów koronacyjnych w audycji Anny Lisieckiej pt. "Krótka historia polskich insygniów królewskich".

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA królowie Polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Stanisław Leszczyński - walczył o koronę za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 06:02
Po wybuchu wojny północnej i wkroczeniu wojsk szwedzkich do Polski szlachta pozbawiła korony Augusta Mocnego. Na nowego króla Polski Karol XII, król Szwecji zaproponował wówczas Stanisława Leszczyńskiego. Dziś rocznica śmierci monarchy, zmarł 23 lutego 1766.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan I Olbracht – król rozpustnik

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 06:02
Syn Kazimierza Jagiellończyka panował niespełna 9 lat. Współczesnym znane były pijaństwo i hulaszczy tryb życia króla. Wiedziano o tym, że oddawał się gorszącym przyjemnościom i oskarżano także o nieudolność w dowodzeniu armią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co by było gdyby... Zygmunt III Waza połączył Polskę i Szwecję?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 13:03
W audycji "Co by było, gdyby...?" zastanowimy się, jak zmienić by się mogły losy świata, gdyby kilkaset lat temu historia potoczyła się inaczej.
rozwiń zwiń