Historia

Michel Foucault – nauczyciel wolności

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 06:03
Pod koniec życia Michel Foucault w jednym z wywiadów powiedział, że większość jego książek należy czytać jako autobiografię, w której on sam jest zawarty.
Audio
  • Michel Foucault - audycja z cyklu "O wszystkim z kulturą" w 30. rocznicę śmierci francuskiego filozofa (PR, 25.06.2014)
Zimny kwadrat - instalacja Toma Fechta przy wejściu do Bundeskunsthalle w Bonn fot. Wikimedia Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 GermanyHans Weingartz
"Zimny kwadrat" - instalacja Toma Fechta przy wejściu do Bundeskunsthalle w Bonn fot. Wikimedia Commons/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Germany/Hans Weingartz

35 lat temu, 25 czerwca 1984, zmarł Michel Foucault. Choć sam nie nazywał się filozofem, ani historykiem, a próby komentowania swoich prac nazywał "tańcem powidoków i nieustającą grą przymiarek", to dziś jest uważany za jednego z najważniejszych myślicieli XX wieku.

Michel Foucault jest uważany za patrona różnorodności i wielości perspektyw, do którego odnosi się wiele dyscyplin wiedzy. - Badał to, co materialne i konkretnie. Nie ograniczał się do pojęć i abstrakcyjnego myślenia – mówiła na antenie Polskiego Radia dr Joanna Bednarek - to sprawia, że książki francuskiego myśliciela są tak fascynujące i wykraczają poza to, co jest prawomocnym dyskursem filozoficznym i historycznym

W wielu książkach, z których trzeba wymienić "Słowa i rzeczy: archeologia nauk humanistycznych", "Historię szaleństwa w dobie klasycyzmu", "Nadzorować i karać: narodziny więzienia" ujawnia mechanizmy władzy oraz daje nam narzędzia do stawiania codziennego oporu. – Foucault jest mistrzem i nauczycielem wolności. Poprzez demaskacje liberalnego złudzenia wolności na poziomie jednostki i społeczeństwa, a także pokazanie narzędzi, dzięki którym możemy przetwarzać siebie i nasze pragnienia, aby być ludźmi wolnymi – tłumaczył dr hab. Jacek Kochanowski.

Pod koniec życia Michel Foucault w jednym z wywiadów powiedział, że większość jego książek należy czytać jako autobiografię, w której on sam jest zawarty. – Zmagał się z różnymi problemami, które były diagnozowane jako problemy psychiczne, a potem psychiatryczne. Między innymi ze swoją homoseksualnością – opowiadał socjolog.

Dzieła Foucaulta dziś cieszą się ogromną popularnością i recepcją wśród socjologów, antropologów, etnografów, ale też prawników. Jest dyskutowany na poważnie w wielu różnych tradycjach teoretycznych i naukowych, które zwykle ze sobą nie rozmawiają.

Dlaczego warto dziś czytać dzieła francuskiego filozofa i jak rozumieć słynne hasło o ”śmierci człowieka”? Posłuchaj audycji z cyklu ”O wszystkim z kulturą”.


Zobacz więcej na temat: HISTORIA filozofia Francja
Czytaj także

Arthur Schopenhauer: świat jest moim wyobrażeniem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 05:30
Stworzył pesymistyczną filozofię życia o nastawieniu ascetycznym. Wskazywał drogi mędrcom, lecz sam mędrcem nie był. Znane jest jego zamiłowanie do rozkoszy stołu, liczne romanse i wygodnictwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexis de Tocqueville – klasyk doktryny liberalizmu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 05:07
- Nikt jaśniej, niż de Tocqueville nie dostrzegał, że demokracja jako instytucja z istoty indywidualistyczna pozostaje z socjalizmem w nie dającym się rozstrzygnąć konflikcie. Demokracja rozszerza sferę indywidualnej wolności - mówił w roku 1848 socjalizm ją ogranicza – pisał Friedrich Hayek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Denis Diderot – odnaleziony sens życia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 05:30
- Zmory, które wisiały nad jego epoką i nad nim samym, niczym się nie różnią od tych, które nas dzisiaj dręczą. Zwłaszcza problem władzy i ingerencji religii w życie codzienne – tłumaczył aktualność myśli filozofa literaturoznawca, Jan Gondowicz.
rozwiń zwiń