Historia

Przemysław Gintrowski - bard Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 05:45
Muzyka była jego pasją, której poświęcał się od lat siedemdziesiątych. W 1976 Gintrowski spotkał się z Jackiem Kaczmarskim na "Jarmarku piosenki". Wkrótce powstał zespół artystyczny "Piosenkariat", skupiający kilku artystów sceny muzycznej i kabaretu.
Przemysław Gintrowski
Przemysław Gintrowski Foto: PAP/Andrzej Grygiel

21 grudnia 1951 roku urodził się Przemysław Gintrowski, kompozytor i pieśniarz. 

Zasłynął w latach 80. jako kompozytor i wykonawca piosenek do wierszy Zbigniewa Herberta oraz Jacka Kaczmarskiego. To dzięki jego interpretacjom zapamiętamy także innego poetę, Krzysztofa Marię Sieniawskiego.

Muzyka była jego pasją, której poświęcał się od lat siedemdziesiątych. W 1976 Gintrowski spotkał się z Jackiem Kaczmarskim na "Jarmarku piosenki". Wkrótce powstał zespół artystyczny "Piosenkariat", skupiający kilku artystów sceny muzycznej i kabaretu. Byli to m.in. Gintrowski, Kaczmarski, Klawe, Łapiński, Zygmunt. Ostatecznie doszło do wyodrębnienia tria Gintrowski-Kaczmarski-Łapiński, które funkcjonowało do końca 1981 roku oraz przez kilka lat, z przerwami, po roku 1990. W ramach tej współpracy Gintrowski współtworzył muzykę do programów: "Mury", "Raj", "Muzeum" oraz "Wojna postu z karnawałem".

Jako artysta solowy śpiewał i nagrywał poza cenzurą w stanie wojennym. Tak powstały dwa ważne programy tamtego czasu: "Pamiątki" i "Raport z oblężonego miasta", oparte na tekstach Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego, a także Marka Tercza, Lothara Herbsta, Tomasza Jastruna czy Leszka Szarugi. Najsłynniejsze piosenki Gintrowskiego z tamtego czasu to "Gdy tak siedzimy", "Raport z oblężonego miasta", "Karzeł", "A my nie chcemy uciekać stąd", "Pieśń o śnie".


Posłuchaj
02:11 Gintrowski Minimax 21.10.2012.mp3 Piotr Kaczkowski i Leszek Adamczyk wspominają Przemysława Gintrowskiego w "Minimaxie". (PR, 21.10.2012)

 

W roku 1991 artysta nagrał program "Kamienie" do słów Jerzego Czecha, muzycznie oparty głównie na elektronicznych brzmieniach. Podobnie zaaranżowane były jego trzy ostatnie płyty: "Odpowiedź" i "Tren" (z wierszami Zbigniewa Herberta) oraz "Kanapka z człowiekiem" i trzy zapomniane piosenki (do tekstów Kaczmarskiego, Olewicza, Szymańskiej, Bursy oraz jeden utwór Leonarda Cohena w tłumaczeniu Macieja Zembatego).


Posłuchaj
01:36 gintrowski o herbercie Przemysław Gintrowski o "Raporcie z oblężonego miasta" Zbigniewa Herberta

 

Istotną częścią dorobku artysty jest muzyka filmowa. Usłyszeć ją możemy w kilkudziesięciu filmach. Najważniejsze z nich, na których Gintrowski odcisnął swe piętno to: "Dziecinne pytania", "Matka Królów", "Dorastanie", "Ostatni prom", "Tato", a także znane seriale komediowe, jak "Zmiennicy", czy "13 posterunek".


Posłuchaj
01:03 Janusz Deblessem wspomina Przemysława Gintrowskiego.mp3 Janusz Deblessem, dziennikarz muzyczny, wspomina Przemysława Gintrowskiego. (Archiwum PR)

 

Twórczość Przemysława Gintrowskiego charakteryzowało niepowtarzalne brzmienie. Dzięki temu, że był uznanym kompozytorem muzyki filmowej, pracując nad oficjalnymi projektami, wykorzystywał dostęp do profesjonalnych studiów nagraniowych, by rejestrować piosenki nielegalne. To owocowało rewelacyjną techniczną jakością nagrań i możliwością rozbudowy instrumentarium do rozmiarów niespotykanych w drugim obiegu. Ważną rolę odgrywała charakterystyczna barwa głosu i ekspresyjny sposób śpiewania.

Posłuchaj rozmowy Pawła Sztompke z Przemysławem Gintrowskim o płycie "Tren". Wywiad został nagrany w studiu radiowej Jedynki w 2008 roku.

Czytaj także

Jacek Kaczmarski. "Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:51
Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, ale kojarzoną jednoznacznie. Był identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. XX wieku w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica śmierci Przemysława Gintrowskiego. IPN odsłoni tablicę pamiątkową

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 08:36
Dziś przed Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki odsłonięta zostanie tablica poświęcona bardowi Przemysławowi Gintrowskiemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński - niezwykłe trio

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:16
Legendarne trio funkcjonowało na przełomie lat 70. i 80. oraz w latach 90. W 1978 roku powstał pierwszy wspólny program "Mury", który utrwalił środowiskową popularność zespołu. 
rozwiń zwiń