Historia

Tomás de Torquemada – egzekutor jedynej prawdziwej wiary

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 06:09
– To ojciec myślenia policyjnego. Bez niego nie byłoby Dzierżyńskiego, Jeżowa i NKWD. Kłopoty też miałby Himmler i Gestapo – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Audio
  • Tomás de Torquemada - audycja z cyklu "Piękny i bestia". (PR, 01.12.2003)
Toms de Torquemada fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Tomás de Torquemada fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

17 października 1483 Tomás de Torquemada został przez papieża Sykstusa IV mianowany generalnym inkwizytorem Aragonii. Już wcześniej jego jurysdykcją objęty był teren Kastylii.

Dominikanin do śmierci w 1498 roku stał na czele hiszpańskiej inkwizycji. Doradca i spowiednik pary królewskiej Izabeli I Katolickiej i Ferdynanda II Katolickiego kierował prześladowaniami Żydów, Muzułmanów i konwertytów.

Asceta, pobożny katolik i mecenas, choć sam pochodził z żydowskiej rodziny, tępił wszelki niezależny ruch intelektualny. Jego nazwisko i działalność stały się symbolem inkwizycji i religijnej nietolerancji. Stosował tortury, a skazanych palił na stosie.  Był jednym z inicjatorów dekretu o wygnaniu Żydów z Hiszpanii w 1492 roku.

– To ojciec myślenia policyjnego. Bez niego nie byłoby Dzierżyńskiego, Jeżowa i NKWD. Kłopoty też miałby Himmler i Gestapo – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.

Torquemada stał się najbardziej rozpoznawalną w historii postacią świętej inkwizycji Kościoła katolickiego, stojącej na straży czystości wiary. – Dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane. Torquemada wierzył w słuszność tego, co robił. Tu zaczyna się wielopiętrowa tragedia wszystkich tego rodzaju ludzi – skomentował Marek Urbański.

Posłuchaj audycji z cyklu "Piękny i bestia".

Czytaj także

Hiszpania naprawia "błędy przeszłości” sprzed 500 lat. Przyzna obywatelstwo Żydom sefardyjskim

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 21:23
Potomkowie Żydów sefardyjskich, wygnani w roku 1492 z Półwyspu Iberyjskiego, dostaną hiszpańskie obywatelstwo - zdecydował rząd Mariano Rajoya.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekonkwista – wypędzić Maurów z Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 05:35
- Osiem wieków obecności muzułmańskiej w Hiszpanii to okres po dziś dzień bardzo widoczny. W Andaluzji muzyka, architektura, obyczaje noszą bardzo wyraźne ślady tej obecności – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.
rozwiń zwiń