Historia

Jonathan Swift – polityczne podróże Guliwera

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 06:07
Siła dobrej fantastyki do dziś tkwi w tym, że jest społecznie zaangażowaną alegorią rzeczywistości, która dzięki deformacji i uwypukleniu pokazuje aktualne zjawiska i patologie. Pionierem takiej twórczości był Jonathan Swift.
Audio
  • "Jonathan Swift i jego epoka" - audycja Romana Włodka z cyklu "Przed premierą" z udziałem dr hab. Zygmunta Mazura. (PR ,1.02.1987)
Portret Jonathana Swifta autorstwa Charlesa Jervasa, źr. Wikimedia Commonsdp
Portret Jonathana Swifta autorstwa Charlesa Jervasa, źr. Wikimedia Commons/dp

19 października 1745 zmarł Jonathan Swift, angielski pisarz, autor "Podróży Guliwera".

Posłuchaj audycji Romana Włodka o dziełach i życiu Jonathana Swifta z cyklu "Przed premierą".

Rodzice Swifta wyemigrowali z Anglii do Irlandii w poszukiwaniu lepszego życia. Jonathan przyszedł na świat już w Dublinie, po śmierci ojca, 30 czerwca 1667. Opiekę nad nim sprawowała matka i wuj.

Pisarz i pastor anglikański ukończył uniwersytet w Dublinie, po czym próbował zrobić karierę w Anglii, protegowanym i kancelarzystą sir Williama Temple, brytyjskiego dyplomaty, u którego pracował od 1689 roku.

Esther, Jonathan i Esther

Wówczas to blisko związał się z Esther Johnson, prawdopodobnie nieślubną córką swojego pracodawcy.

- Poznał ją, gdy miała 8 lat i był jej prywatnym nauczycielem. Była to najprawdopodobniej bardzo głęboka przyjaźń - mówił dr Zygmunt Mazur, gość audycji Romana Włodka z cyklu "Przed premierą".

Los rozdzielił przyjaciół na długie lata. Swift przeniósł się do Irlandii w 1690 roku. Po powrocie do Anglii ponownie spotkał Esther, teraz już dwudziestoletnią. W Londynie poznał inną Esther Vanhomright, z którą również zaczęła go wiązać silna relacja. Kobieta nawet pojechała za pisarzem-pastorem do Irlandii, ale po tym, jak kazała mu nie spotykać się i nie korespondować z Esther Johnson, pisarz postanowił zerwać relację z Vanhomright.

Pisarz niezrozumiany

Podczas swojego pobytu w Londynie, Swift zaangażował się intensywnie w debatę polityczną. Jego szczytowym osiągnięciem był naruszający granice dobrego smaku, ale niezwykle dobitny pamflet "Skromna propozycja".

Najbardziej znany jest z "Podróży Guliwera", satyry na brytyjskie społeczeństwo i scenę polityczną, która – ze względu na fantastyczny i przygodowy charakter – przez lata była uważana za powieść dla dzieci.

bm


Czytaj także

Sir Arthur Conan Doyle – zakładnik Sherlocka Holmesa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 06:00
– Dla nas Arthur Conan Doyle to przede wszystkim Sherlock Holmes. Mało, Sherlock Holmes, a później jego twórca Conan Doyle, podczas gdy on przez całe życie traktował te opowiadania jako rzecz zupełnie drugorzędną – mówił krytyk literacki Marek Wydmuch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charles Dickens - najpoczytniejszy pisarz angielski

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 05:45
- Jestem człowiekiem, który utrzymuje się z literatury i któremu odpowiada służba narodowi poprzez literaturę – mówił o sobie Charles Dickens, jeden z największych pisarzy w historii literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samuel Beckett. Kronikarz biedy i absurdu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 05:35
- Jak obliczono, w historii nowożytnej kultury napisano więcej tylko o Szekspirze, Wagnerze i Napoleonie - mówił o jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku Antoni Libera, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Becketta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Louis Mountbatten - ostatni wicekról Indii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 06:05
Tytułowany jako Earl Mountbatten of Burma w czasie II wojny światowej służył na całym świecie jako dowódca jednostki do zadań specjalnych. Po wojnie nadzorował proces emancypacji Indii, a zginąć przyszło mu na rodzinnych wyspach w zamachu zorganizowanym przez IRA.
rozwiń zwiń