X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Włodzimierz Perzyński – krytyk mieszczańskiej moralności

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 06:04
21 października 1930 zmarł Włodzimierz Perzyński, nowelista, powieściopisarz i tłumacz okresu Młodej Polski.
Audio
  • Włodzimierz Perzyński - sylwetka pisarza w audycji z cyklu "Nieznane o znanych". (PR, 15.03.1976)
Włodzimierz Perzyński
Włodzimierz PerzyńskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Włodzimierz Perzyński urodził się w 1877 roku w Opocznie. W młodym wieku wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął działalność dziennikarską i literacką. – Utwory z jego młodości nacechowane są głębokim pesymizmem i niewiarą – mówił na antenie Polskiego Radia bratanek pisarza Zdobysław Perzyński – w późniejszych latach odszedł od patetycznego stylu Młodej Polski, stając się prekursorem nowoczesnego, prostego języka.

Obracał się w środowiskach artystycznych. Był bardzo zżyty z teatrem, a przez pewien czas pełnił funkcje kierownika literackiego Teatru Komedia. Do jego przyjaciół należeli Stanisław Przybyszewski, Tadeusz Boy-Żeleński i Teofil Trzciński.

Zadebiutował wcześnie. W 1901 roku wydał tomik wierszy, kilka znanych sztuk teatralnych (Lekkomyślna siostra, Aszantka, Szczęście Frania), powieści i zbiorów nowel. W swoich utworach piętnował i ośmieszał moralnie wątpliwe życie ówczesnego mieszczaństwa.

Budził dużo kontrowersji. Jedni uwielbiali go za bezkompromisowość i ciekawy styl, inni lekceważyli, uznając jego dzieła za literaturę rozrywkową niskich lotów.

W 1907 roku wyjechał za granicę. Dużo podróżował. Odwiedził Francję, Włochy, Szwajcarię i Egipt. Ograniczył się do działalności publicystycznej na łamach "Kuriera Warszawskiego".

Powrócił do kraju u kresu życia. - Od 1925 roku pisał rok po roku, powieść po powieści, zbiór nowel po zbiorze nowel. Rzeczy bezsprzecznie lepsze od dawniejszych – opowiadał gość audycji.

Wszystkie dzieła z ostatniego okresu swojej twórczości poświęcił Reginie Świętochowskiej, wielkiej miłości, którą poznał pod koniec życia. Zmarł w 1930 roku na dyfteryt.

Posłuchaj o losach pisarza w audycji z cyklu "Nieznane o znanych".


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Warnecki - aktor, reżyser, dyrektor

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 06:01
- Często my, stare wygi, odsłuchując prozę w jego wykonaniu, odczuwaliśmy jakieś dziwne wzruszenie. To chyba największy komplement dla aktora - mówiła o Januszu Warneckim Maria Chludzińska, kierownik produkcji Teatru Polskiego Radia. Dziś mija 45 lat od śmierci wybitnej postaci polskiego teatru.
rozwiń zwiń