Historia

Włodzimierz Perzyński – krytyk mieszczańskiej moralności

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 06:04
21 października 1930 zmarł Włodzimierz Perzyński, nowelista, powieściopisarz i tłumacz okresu Młodej Polski.
Audio
  • Włodzimierz Perzyński - sylwetka pisarza w audycji z cyklu "Nieznane o znanych". (PR, 15.03.1976)
Włodzimierz Perzyński
Włodzimierz PerzyńskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Włodzimierz Perzyński urodził się w 1877 roku w Opocznie. W młodym wieku wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął działalność dziennikarską i literacką. – Utwory z jego młodości nacechowane są głębokim pesymizmem i niewiarą – mówił na antenie Polskiego Radia bratanek pisarza Zdobysław Perzyński – w późniejszych latach odszedł od patetycznego stylu Młodej Polski, stając się prekursorem nowoczesnego, prostego języka.

Obracał się w środowiskach artystycznych. Był bardzo zżyty z teatrem, a przez pewien czas pełnił funkcje kierownika literackiego Teatru Komedia. Do jego przyjaciół należeli Stanisław Przybyszewski, Tadeusz Boy-Żeleński i Teofil Trzciński.

Zadebiutował wcześnie. W 1901 roku wydał tomik wierszy, kilka znanych sztuk teatralnych (Lekkomyślna siostra, Aszantka, Szczęście Frania), powieści i zbiorów nowel. W swoich utworach piętnował i ośmieszał moralnie wątpliwe życie ówczesnego mieszczaństwa.

Budził dużo kontrowersji. Jedni uwielbiali go za bezkompromisowość i ciekawy styl, inni lekceważyli, uznając jego dzieła za literaturę rozrywkową niskich lotów.

W 1907 roku wyjechał za granicę. Dużo podróżował. Odwiedził Francję, Włochy, Szwajcarię i Egipt. Ograniczył się do działalności publicystycznej na łamach "Kuriera Warszawskiego".

Powrócił do kraju u kresu życia. - Od 1925 roku pisał rok po roku, powieść po powieści, zbiór nowel po zbiorze nowel. Rzeczy bezsprzecznie lepsze od dawniejszych – opowiadał gość audycji.

Wszystkie dzieła z ostatniego okresu swojej twórczości poświęcił Reginie Świętochowskiej, wielkiej miłości, którą poznał pod koniec życia. Zmarł w 1930 roku na dyfteryt.

Posłuchaj o losach pisarza w audycji z cyklu "Nieznane o znanych".


Czytaj także

Wystrzałowy epizod w życiu Xawerego Dunikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:39
18 stycznia 1905 Xawery Dunikowski postrzelił śmiertelnie malarza Wacława Pawliszaka. Uznano, że czyn był popełniony w celu samoobrony i w afekcie. Ostatecznie sąd zwolnił Xawerego Dunikowskiego od odpowiedzialności za śmierć malarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Warnecki - aktor, reżyser, dyrektor

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 06:01
- Często my, stare wygi, odsłuchując prozę w jego wykonaniu, odczuwaliśmy jakieś dziwne wzruszenie. To chyba największy komplement dla aktora - mówiła o Januszu Warneckim Maria Chludzińska, kierownik produkcji Teatru Polskiego Radia. Dziś mija 45 lat od śmierci wybitnej postaci polskiego teatru.
rozwiń zwiń