X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kazimierz Wielki czy rozbiorca?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 06:00
Historia nadała mu przydomek "Wielki". Czy słusznie? Zdaniem wielu na łożu śmierci oszalał. Napisał testament, który zniweczył cały dorobek jego życia.
Audio
  • Kazimierz Wielki - dyskusja historyków prof. Jadwiki Krzyżaniakowej i prof. Michała Tymowskiego. Audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". (PR, 03.08.1984)
Kazimierz Wielki i chłopi, obraz Marcello Bacciarelliego
Kazimierz Wielki i chłopi, obraz Marcello Bacciarelliego Foto: fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

649 lat temu, 5 listopada 1370 zmarł Kazimierz Wielki.

Ostatni król Polski z dynastii Piastów za swojego panowania trzykrotnie powiększył terytorium Polski. Doprowadził do normalizacji stosunków z Czechami i Zakonem Krzyżackim. Zawiązał bliski sojusz z Węgrami. W polityce wewnętrznej doprowadził do kodyfikacji prawa, reformy podatków i rozwoju miast. Budując murowane zamki i grody rozbudował system obrony państwa. Dał się poznać jako zwolennik tolerancji religijnej, a w 1364 roku ufundował Akademię Krakowską.

W powszechnej świadomości funkcjonuje wiele stereotypów o rządach ostatniego Piasta: król chłopów; król budowniczy; król, który uczynił Polskę silnym krajem; król, który nie lubił wojować.

Historia nadała mu przydomek "Wielki". Czy słusznie? Zdaniem wielu na łożu śmierci oszalał. Napisał testament, który zniweczył cały dorobek jego życia.

Stanisław Cat-Mackiewicz, chyba największy antagonista Kazimierza Wielkiego, napisał w książce "Herezje i prawdy": "Jak król, który rozdaje swoje państwo na prawo i lewo, który jeszcze na łożu śmierci darowuje ogromne terytorium, oddzielające Wielkopolskę od Małopolski, czyli rozbija jedność państwa, może być uważany za wielkiego".

- Podział ziemi zaprzeczył całej jego dotychczasowej działalności, kiedy robił wszystko, aby te ziemie zjednoczyć – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Jadwiga Krzyżaniakowa.

- Polityka się ocenia po skutkach jego działalności. W rezultacie swoich rządów scalił ziemie polskie i na tyle umocnił ideę korony Królestwa Polskiego, że jego akcja podjęta przed śmiercią zakończyła się niepowodzeniem – bronił króla prof. Michał Tymowski.

Posłuchaj sporu historyków o postać Kazimierza Wielkiego w audycji z cyklu "Na historycznej wokandzie".

mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeprowadzka króla z Krakowa do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 06:16
- Warszawa była wtedy skromnym miastem, w którym co najwyżej odbyło się kilka sejmów. Ale to tu przeniósł się z Wawelu król Zygmunt III Waza – mówił historyk, prof. Jarema Maciszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław III Krzywousty - mąż stanu i okrutnik

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 06:55
Swoim testamentem Bolesław określił zasady dziedziczenia i sprawowania władzy w państwie po swojej śmierci. Decyzja ta zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wincenty Kadłubek - pierwszy rodzimy kronikarz

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 06:00
Co wspólnego z historią Polski mieli Juliusz Cezar lub Aleksander Macedoński? Zdaniem krakowskiego dziejopisarza - wiele. To również w "Kronice" mistrza pierwszy raz wspomniana jest Wanda i smok wawelski.
rozwiń zwiń