X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Polskie Towarzystwo Radiotechniczne – pionierzy radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 06:03
- Studio przypominało lożę masońską. Ściany i sufit studia wybite były grubą i mocno sfałdowaną materią, podłoga wyłożona grubym dywanem, okna szczelnie przysłonięte – pisał w swoich wspomnieniach inżynier Roman Rudniewski.
Audio
  • Władysław Cetner, jeden z pierwszych specjalistów radiowych w Polsce międzywojennej, opowiada o tworzeniu Polskiego Radia. (PR, 1972)
  • Historyk dr Janusz Osica opowiada o narodzinach Polskiego Radia. Audycja z cyklu "Kronika Polska". (PR, 01.11.2001)
Budynek Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego przy ul. Narbutta 29 w Warszawie. Pierwsza rozgłośnia i radiostacja w Polsce; 1925 roku. Archiwum Polskiego Radia, spuścizna Macieja Józefa Kwiatkowskiego.
Budynek Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego przy ul. Narbutta 29 w Warszawie. Pierwsza rozgłośnia i radiostacja w Polsce; 1925 roku. Archiwum Polskiego Radia, spuścizna Macieja Józefa Kwiatkowskiego.

"Tu Próbna Stacja Radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów". Komunikat dyrektora spółki PTR, inż. Romana Rudniewskiego z 1 lutego 1925 rozpoczął codzienną emisję audycji radiowych w Polsce. Pierwszy program nadano ze studia przy ulicy Narbutta 29 w Warszawie.

Pracownicy Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, Warszawa, ul. Narbutta 29; 1925/1926 r.
Archiwum Polskiego Radia, spuścizna Macieja Józefa Kwiatkowskiego

Na zdjęciu: Pracownicy Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, Warszawa, ul. Narbutta 29;1925/1926 roku. Archiwum Polskiego Radia, spuścizna Macieja Józefa Kwiatkowskiego.

Borykając się z nieprawdopodobnymi kłopotami, od tremy prezenterów, po chroniczny brak pieniędzy, stacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego pełniła rolę pioniera polskiej radiofonii.

- Nasz pierwszy mikrofon był brzydki, pokraczny, owinięty we flanelę i zawieszony na gumowych poduszkach (…) Studio przypominało lożę masońską. Ściany i sufit studia wybite były grubą i mocno sfałdowaną materią, podłoga wyłożona grubym dywanem, okna szczelnie przysłonięte – pisał w swoich wspomnieniach Roman Rudniewski.

Na zdjęciu: Roman Rudniewski - dyrektor Próbnej Stacji Radionadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego - w studiu przy ulicy Narbutta 29; 1926 r.

Gdy stacja zaczynała swoją działalność w Warszawie, było zaledwie kilkudziesięciu radioabonentów - w roku 1926 ponad 30 tysięcy. Pierwsze były komunikaty meteorologiczne, ale już 3 maja 1925 z okazji święta transmitowano 2-godzinny Wielki Koncert Galowy. W radiowej gali gwiazd wzięli udział m.in. Hanka Ordonówna, Fryderyk Jarossy, Jerzy Leszczyński i Aleksander Zelwerowicz.

Radio dojrzewało. Z czasem oferowało coraz szerszy, bardziej wszechstronny i profesjonalny program. Do współpracy przyciągało znane i popularne nazwiska. 18 sierpnia 1925 koncesję na nadawanie otrzymała Spółka Polskie Radio. Dyrektorem naczelnym został Zygmunt Chamiec.

"Historie dobrze opowiadane od 90 lat" – poznaj dzieje Polskiego Radia. 

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Halo, halo! Tu Polskie Radio Warszawa!

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 06:08
- Zaczęliśmy w zespole pięciu osób. Byłem ja, dwóch inżynierów, elektromonter i spikerka Halina Wilczyńska. Było tyle emocji, radio było taką nowością, że podchodzono do niego, jak do jakiegoś dziwa, które trzeba czym prędzej zobaczyć i pochwalić się, że się je widziało i słyszało - wspominał Roman Rudniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Ulica Narbutta 29 - tu wszystko się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 12:01
W samo południe przy ulicy Narbutta 29 w Warszawie uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą siedzibę Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Działalność tej instytucji była ważnym etapem na drodze do utworzenia w 1925 roku Spółki Polskie Radio.
rozwiń zwiń