Historia

Oskar Sosnowski - architekt na posterunku

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 05:35
- Sposób jego widzenia historii architektury był niesłychanie pogłębiony, on przeczytał masę rzeczy. Chciał, żeby w obrębie zakładu pracowali ludzie różnych poglądów, różnej specjalności. Tam byli architekci, historycy sztuki, etnografowie i historycy – wspominał swojego mistrza prof. Jan Zachwatowicz.
Budynek Politechniki Warszawskiej
Budynek Politechniki WarszawskiejFoto: Polona/domena publiczna

6 listopada 1880 roku urodził się Oskar Sosnowski, architekt i konserwator zabytków, profesor Politechniki Warszawskiej tworzący w nurcie modernizmu.

Był autorem projektów wielu kościołów, między innymi kościoła św. Rocha w Białymstoku i Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie. Zajmował się też urbanistyką, czego wyrazem jest projekt miasta ogrodu Czerniaków.

Po odzyskaniu niepodległości zainicjował powstanie Towarzystwa Urbanistów Polskich, a w 1923 roku założył Zakład Architektury Polskiej na Politechnice Warszawskiej. Tam zajmował się inwentaryzacją i pomiarami architektury monumentalnej i ludowej. Systematycznie badał zabytki Warszawy, Zamościa i Podhala.

- Stworzył zakład, który w historii polskiej architektury odegrał znakomitą rolę. Zgromadził w nim wielu uczonych z różnych dziedzin, poczynając od historii sztuki, a kończąc na specjalistach od mebli czy konstrukcji budowalnych - wspominał na antenie Polskiego Radia Kazimierz Piechotka, student profesora Sosnowskiego.


Posłuchaj
29:00 oskar sosnowski____2820_02_iv_tr_0-0_12707535cf31cf4e[00].mp3 Prof. Oskar Sosnowski - audycja z cyklu "Biografia dźwiękowa". (PR, 22.09.2002)

 

We wrześniu 1939 roku, po decyzji o obronie Warszawy, Oskar Sosnowski opuścił własne mieszkanie i przeniósł się na Politechnikę Warszawską. Chciał być bliżej zbiorów, by je chronić w razie zagrożenia. Zginął na posterunku 24 września 1939.  

- O śmierci profesora dowiedzieliśmy się po upadku Warszawy. Coś w rodzaju niepisanego testamentu trwało przez cały czas okupacji. Tak jak on dążyliśmy do zachowania zbiorów i kontynuowania jego pracy – mówił gość audycji.

Posłuchaj o prof. Oskarze Sosnowskim w audycji z cyklu "Biografia dźwiękowa".

Czytaj także

Filtry Lindleya – perfekcyjna myśl technologiczna

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 05:45
3 lipca 1886 roku do mieszkańców Warszawy popłynęła woda oczyszczona w warszawskich Filtrach Lindleya. Dzięki perfekcyjnemu projektowi i wielkiej staranności w wykonaniu, Filtry są do dziś jednym z głównych filarów systemu warszawskich wodociągów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Jankowski ps. Agaton. Cichociemny, który wrócił odbudować Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 05:55
Patrol Stanisława Jankowskiego ps. Agaton wyrusza ze Starego Miasta na Żoliborz i dalej do Puszczy Kampinoskiej. Żołnierzy na czele z "Agatonem" fotografuje Stefan Bałuk. Dziś jest to jedno z najsłynniejszych powstańczych zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Pniewski – architekt warszawskich gmachów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 05:40
Twórca wielu warszawskich gmachów użyteczności publicznej. Najciekawsze jego projekty powstały przed wojną. Niestety w wiele jego późniejszych projektów ingerowała władza oczekująca od niego estetyki socrealistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotnicza Brygada Obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 06:00
6 września 1939 roku stolicę opuścił prezydent Ignacy Mościcki wraz z władzami państwa. Z obrony Warszawy wycofano lotnictwo. Na barykadach stanęli cywile oraz Robotnicze Barykady Obrony Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac jak Biały Dom i inne kresowe rezydencje

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 05:40
Klasycystyczny pałac w Czarnominie, którego ogrodowa fasada przywodzi na myśl siedzibę prezydentów USA, to jedno z wielu miejsc dawnej Rzeczypospolitej przypomnianych w specjalnych cyklu radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń