X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Szwajcaria - wolność i neutralność

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 06:00
20 listopada 1815, Szwajcaria ogłosiła wieczystą neutralność. Zasada ta została potwierdzona na stabilizującym ponapoleońską Europę kongresie wiedeńskim. Tym samym gwarantem neutralności stały się najsilniejsze wówczas państwa Starego Kontynentu.
Audio
  • Audycja z cyklu "Widnokrąg" Elżbiety Kollat poświęcona Szwajcarii
  • Audycja Krzysztofa Gorskiego z cyklu "Kraje i wydarzenia" poświęcona historii Szwajcarii. (PR 2.08.1982)
Założenie Szwajcarii w dolinie Rtlischwur, obraz Jeanna Renggli, źr. Wikimedia Commonsdp
Założenie Szwajcarii w dolinie Rütlischwur, obraz Jeanna Renggli, źr. Wikimedia Commons/dp

By w pełni zrozumieć decyzję Szwajcarów, należy cofnąć się o kilkaset lat. To chęć zachowania neutralności wobec silniejszego sąsiada stała się katalizatorem powstania państwa w średniowieczu.

- 1 sierpnia 1291 trzy małe, półdzikie, prawie nikomu nieznane w Europie państewka alpejskie zawarły ze sobą pakt przeciwko jednemu z rodów, który wyrósł ponad inne i chciał narzucić swoją feudalną władzę (mowa o Habsburgach – przyp. red.) tym ostatnim reliktom społeczności pasterskich, które się w Alpach uchowały - mówił socjolog Andrzej Ziemilski w audycji Krzysztofa Górskiego.

Dolina Rütlischwur, w której zawarto historyczny pakt, była świadkiem jeszcze jednego ważnego wydarzenia w historii Szwajcarii. - tym razem najnowszej. Jakiego? Posłuchaj audycji.

Z biegiem czasu do kantonów założycielskich zaczęły dołączać następne. Dziś Szwajcaria to 26 kantonów zrzeszonych w konfederację, w której są aż 4 języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i retoromański.

Szwajcaria okupiła swoją niezależność daniną krwi. Pamiątką po walkach z Habsburgami są opowieści o na poły legendarnych bohaterach – Wilhelmie Tellu i Arnoldzie Winkelriedzie. Szwajcarii nie ominęła tragedia bratobójczych wojen religijnych. I w tym przypadku mieszkańcom kantonów udało się wypracować konsensus. Tak było w 1531 roku.

- Po każdej bitwie, wygranej czy przegranej, rewidowali pakt, zwiększali autonomię, jednocześnie polepszając zasady przychodzenia z pomocą – mówił socjolog.

Dopiero pokój westfalski zawarty w 1648 roku pozwolił Szwajcarom w pełni uniezależnić się od władzy Habsburgów. Zostali wciągnięci do rozgrywki mocarstw dopiero 150 lat później, kiedy kantony opanowały wojska francuskie. Uniesiony szałem rewolucyjnym kraj chciał zaszczepić swoją wizję wolności, równości i braterstwa tam, gdzie idee republikańskie były zakorzenione już dawno. W ten sposób powstała Republika Helwecka.

Po okresie wojen napoleońskich, na kongresie wiedeńskim – miejscu narodzin współczesnej dyplomacji – Szwajcaria potwierdziła swoją wieczystą neutralność, by tym samym chronić tak cenną dla mieszkańców tego kraju wolność. Zasada została złamana dopiero w 2002 roku, kiedy państwo przyłączyło się do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Szwajcaria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rapperswil – kawałek Polski na ziemi Helwetów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 06:31
Muzeum Polskie w Rapperswil stało się w okresie zaborów centrum myśli niepodległościowej i ośrodkiem pracy organicznej. Miało kształcić i uświadamiać Polaków o historii Polski oraz dorobku naukowym jej mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilhelm Tell - bohater Szwajcarii

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 06:00
Tę scenę zna niemal każdy: ojciec naciąga cięciwę, sprawdza wiatr, celuje i wypuszcza bełt. Strzała przelatuje ze świstem milimetry nad głową jego syna przeszywając czerwone, jesienne jabłko. Wilhelm Tell, na poły legendarny bohater, oddycha z ulgą. Tej próby nie wybaczy Austriakom już nigdy.
rozwiń zwiń