Historia

Moby Dick – wielka powieść Hermana Melville’a

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 06:07
Przerażające widowisko kryje w sobie większy sens, który przerasta miarę zwykłego opowiadania o dziejach nieszczęśliwej wyprawy wielorybniczej. Zaciekła walką między kapitanem Ahabem a potwornym wielorybem staje się alegoryczną wykładnią zmagań człowieka z własnym losem.
Audio
  • Biografia Hermana Melville'a w audycji z cyklu "Czytamy klasyków". (PR, 4.11.1982)
  • Interpretacja powieści "Moby Dick" w audycji z cyklu "Sezon na Dwójkę". (PR, 7.06.2010)
Ilustracja z książki Moby Dick
Ilustracja z książki "Moby Dick"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

20 listopada 1820 brytyjski statek wielorybniczy "Essex" został staranowany przez kaszalota i zatonął w odległości 3700 kilometrów od wybrzeży Ameryki Południowej. Licząca 20 osób załoga przez cztery miesiące dryfowała po bezkresnych przestrzeniach Pacyfiku. Rozpętała się bezlitosna walka o przetrwanie, w trakcie której doszło nawet do aktów kanibalizmu. Ostatnich pozostałych przy życiu rozbitków znaleziono 5 kwietnia 1821.

Ta nieprawdopodobna, acz prawdziwa historia zainspirowała Hermana Melville’a do napisania powieści "Moby Dick".

Samo życie autora to materiał na oddzielną książkę. Herman Melville pochodził z amerykańskiej rodziny szkockiego pochodzenia. Po bankructwie ojca porzucił szkołę. Wiele lat spędził na morzu, między innymi na statku wielorybniczym. Pewnego dnia uciekł i przez blisko rok błąkał się po Pacyfiku. Kilka tygodni spędził wśród ludożerców na jednej z wysp archipelagu Markizów. Uratowany przez żaglowiec australijski, wziął udział w buncie marynarzy. Wreszcie znalazł się na amerykańskim okręcie wojennym i wrócił do kraju. W trakcie swoich podróży poznał Polinezję, Europę i Bliski Wschód. W 1870 roku osiadł na stałe w Nowym Jorku, gdzie żył do śmierci w 1891 roku. Dużo w tym czasie pisał.

Jednak jego najsłynniejsza powieść "Moby Dick" przez długie lata pozostawała w zupełnym zapomnieniu. Ameryka przełomu wieków nie zwróciła uwagi na tę wielką, romantyczną i humanistyczną manifestację wiary w prawość, godność i niepodległość ludzkiej jednostki.

Wymowne, że przez lata w bibliotece uniwersytetu Yale figurowała w dziale naukowym "wieloryby".

Tymczasem przerażające widowisko kryje w sobie większy sens, który przerasta miarę zwykłego opowiadania o dziejach nieszczęśliwej wyprawy wielorybniczej. Zaciekła walką między kapitanem Ahabem a potwornym wielorybem staje się alegoryczną wykładnią zmagań człowieka z własnym losem, kształtowanym nie tylko przez naturę, ale i przez społeczeństwo.

W ten również sposób powieść Melville’a rzuca wyzwanie całemu XIX-wiecznemu światu, wszystkim jego zbrodniom i zakłamaniom.

O interpretacji i znaczeniu powieści "Moby Dick" posłuchaj w audycji "Sezon na Dwójkę".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samuel Colt i jego słynne rewolwery

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 06:07
- Wszystko, co trzeba, żeby posiadać fajnego colta, to jest 29,5 dolara. Tylko musisz go nosić na wierzchu, tak jak ja - te słowa usłyszał Melchior Wańkowicz podczas swej podróży do Huston, największego miasta w Teksasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiram Bingham - odkrywca Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 06:05
- Nagle znalazłem się twarzą w twarz ze ścianami zrujnowanych domów, zbudowanych w najlepszym stylu inkaskiej kamieniarki. Trudno było je dojrzeć, gdyż częściowo pokryte były narastającymi przez stulecia drzewami i mchami – pisał w swoich wspomnieniach.
rozwiń zwiń