Historia

ORP "Błyskawica" – bohaterska szczęściara

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 05:40
28 czerwca 1987 roku, w pięćdziesiątą rocznicę służby pod biało-czerwoną banderą, ORP "Błyskawica" został uhonorowany Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari w uznaniu za zasługi dla Polskiej Marynarki Wojennej.
ORP Błyskawica, fot. Joymaster, źr. Wikimedia Commonsdp
ORP Błyskawica, fot. Joymaster, źr. Wikimedia Commons/dpFoto: Wikimedia Commons/dp

- Polska flota wojenna w okresie dwudziestolecia była stosunkowo nieliczna. Miała znaczenie prestiżowe, symboliczne - mówił dr Janusz Osica.

Jej chlubą były niszczyciele. "Błyskawica" to jeden z czterech polskich okrętów tej klasy. Pozostałe to: "Burza", "Wicher" i "Grom". Ten ostatni był jednostką siostrzaną "Błyskawicy", skonstruowaną według tego samego projektu.

Polska Marynarka Wojenna w II wojnie światowej - zobacz serwis specjalny

Trzy niszczyciele opuściły polski port w przeddzień wybuchu II wojny światowej i skierowały się do Wielkiej Brytanii.

- Była to wojna, której nowej jakości doświadczyła na sobie "Błyskawica". Ona to bowiem jako pierwsza w dziejach II wojny światowej stała się ofiarą nalotów samolotów torpedowych. Jako pierwsza atakowała, choć bez powodzenia, niemiecki okręt podwodny – opisywał historyk.


Posłuchaj
29:02 błyskawica__osica.mp3 Audycja Krzysztofa Cypelta z cyklu "Widnokrąg" poświęcona wojennym dziejom ORP "Błyskawica" (PR 1.10.1987)

 

Okręt był jednym z najbardziej czynnych statków podczas działań wojennych.

- "Błyskawica" to był okręt, który bardzo często znajdował się w kłopotach, nieraz sam je prowokował, zwłaszcza w pierwszym okresie wojny, kiedy dopiero uczyliśmy się wojować. Popełnialiśmy kardynalne błędy, ale "Błyskawica" miała niezwykłe szczęście - wspominał oficer służący na "Błyskawicy" w audycji Joanny Sucheckiej.

Posłuchaj wspomnień z wojennej służby niszczyciela. 

"Błyskawica" wsławiła się osłanianiem brytyjskiego odwrotu spod Dunkierki, w trakcie bitwy o Narvik pomściła, zatopioną tam, siostrzaną jednostkę ORP "Grom", walczyła na Atlantyku i na Morzu Śródziemnym. Osłaniała lądowanie aliantów w Normandii, tocząc razem ze statkami brytyjskimi bitwę z flotyllą niemieckich pancerników.

- W sumie "Błyskawica" brała udział w eskorcie ponad 80 konwojów, uczestniczyła w ponad stu patrolach i akcjach bojowych – komentował dr Janusz Osica. - Błyskawica uczestniczyła właściwie we wszystkich ważniejszych operacjach bojowych II wojny światowej, przepływając szlak liczący blisko 150 tys. mil morskich.


Posłuchaj
31:27 wspomnienia_Suchecka.mp3 Wspomnienia oficera służącego na ORP "Błyskawica" zarejestrowane przez Joannę Suchecką (PR 20.03.1970)

 

"Błyskawica" wzięła również udział w ostatniej misji morskiej II wojny światowej w Europie - operacji o kryptonimie "Deadlight". W jej trakcie alianci zatopili 116 niemieckich U-Bootów.

"Błyskawica" powróciła do portu w Gdyni 4 lipca 1947, po 94 miesiącach walki i służby na obcych wodach. Uszkodzenie kotła okrętu w 1967 roku przypieczętowało decyzję o przeznaczeniu okrętu do celów szkoleniowych i reprezentacyjnych. Od 1 maja 1976 "Błyskawica" pełni rolę okrętu-muzeum.

bm


Czytaj także

Józef Unrug. Twórca legendy polskiej marynarki wojennej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 05:55
Urodzony pod Berlinem, władał językiem niemieckim lepiej niż polskim. Jednak - jak wspominał - pierwszego dnia wojny zapomniał, jak się mówi po niemiecku, a przebywając w niewoli, w obozie kontaktował się z Niemcami tylko przez tłumacza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa o Atlantyk. Jak ocean stał się grobem dla 50 tysięcy ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 05:40
Od ładunków przewożonych przez atlantyckie konwoje, kursujące przez ocean ze Stanów Zjednoczonych, zależało przetrwanie Wielkiej Brytanii walczącej z Niemcami o przetrwanie. Atlantyk był jedną z kluczowych aren zmagań sił zbrojnych w trakcie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Batory" i "Piłsudski" - duma Polski na morzach świata

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 13:02
Statki miały po siedem pokładów i 160 metrów długości. - Nie były kolosami, ale do obsługi linii na trasie do USA absolutnie wystarczały - mówił Grzegorz Rogowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Morgenstern-Podjazd - kapitan ORP "Wicher"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 06:04
Był jednym z twórców Marynarki Wojennej w II Rzeczpospolitej. Jako kapitan flagowego kontrtorpedowca ORP "Wicher" towarzyszył Józefowi Piłsudskiemu w jego podróży na Maderę. Marszałek miał do niego pełne zaufanie. Osobiście powierzył mu istotną dla prestiżu Polski misję.
rozwiń zwiń