Historia

Wawrzyniec Wspaniały – człowiek renesansu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 05:30
- Wawrzyniec Wspaniały jest pewnego rodzaju legendą. Został uznany za idealnego mecenasa. Stał się dla nas symbolem człowieka odrodzenia i wszystkiego, co pod tym mianem rozumiemy – mówił na antenie Polskiego Radia Jerzy Kaczyński.
Wawrzyniec Wspaniały, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Wawrzyniec Wspaniały, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

3 grudnia 1469 roku Wawrzyniec Wspaniały został władcą Florencji.

Wybitny przedstawiciel rodu Medyceuszy został uwieczniony przez największych artystów epoki renesansu. Benozzo Gozzoli czyni z niego baśniowego księcia. Sandro Botticelli przedstawia jako rozmarzonego, płochliwego młodzieńca. Domenico Ghirlandaio ukazuje postać Wawrzyńca Wspaniałego w wieku dojrzałym. Z twarzą pogodną i łagodnym uśmiechem. Wreszcie Andrea Verrocchio, a potem Agnolo Bronzino uwieczniają odpowiedzialnego męża stanu, kierującego się jedynie zimnym rozsądkiem.

Malownicza osobowość władcy Florencji przyciągała uwagę najwybitniejszych osobowości ówczesnych Włoch. Niccolò Machiavelli opisał go następującymi słowami: "Jego postępowanie, mądrość i szczęście były znane, cenione i podziwiane nie tylko wśród władców Italii, ale także daleko poza jej granicami. Sława jego rosła z każdym dniem. W dyskusjach nad różnymi problemami odznaczał się elokwencją, przenikliwością, dowcipem. Przy podejmowaniu decyzji mądrością. Przy ich wykonywaniu szybkością i energią".

Gdy przejmował władzę po śmierci ojca miał zaledwie 20 lat. Zajmował się nie tylko filozofią i sztuką, ale z powodzeniem łączył też w sobie cechy bankiera i polityka. Miał ogromny wpływ na życie renesansowej Florencji. Stworzył dynastię, która dała początek rodowi wielkich książąt Toskanii.

- Wawrzyniec Wspaniały jest pewnego rodzaju legendą. Został uznany za idealnego mecenasa. Stał się dla nas symbolem człowieka odrodzenia i wszystkiego, co pod tym mianem rozumiemy – mówił na antenie Polskiego Radia Jerzy Kaczyński.


Posłuchaj
28:50 anegdoty i fakty - wawrzyniec wspaniały___f 46960_tr_0-0_11755112507173d4[00].mp3 Wawrzyniec Wspaniały - audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Anegdoty i fakty". (PR, 14.05.1989)

 

mjmCzytaj także

Medyceusze - mecenasi renesansu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 06:00
Byli jednym z najważniejszych rodów Europy doby odrodzenia. Miejsce na kartach historii zapewniła im opieka nad artystami: to dzięki nim możemy podziwiać dziś dzieła Michała Anioła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dante Alighieri – podróżnik po zaświatach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 05:40
- Chyba nie ma drugiego pisarza, który byłby tak komentowany. Dante mówi coś każdej epoce - mówił w Polskim Radiu Tomasz Łubieński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filip Kallimach. Włoski humanista na dworze polskich królów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 05:30
Musiał uciekać z ojczyzny przed gniewem papieża. Nowy dom znalazł nad Wisłą. Jego działalność dała początek renesansowi w Polsce.
rozwiń zwiń