X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Tadeusz Kasprzycki – dowódca I Kompanii Kadrowej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 06:34
4 grudnia 1978 zmarł Tadeusz Kasprzycki, polski generał, polityk, minister spraw wojskowych i dowódca I Kompanii Kadrowej.
Audio
  • Dziennik gen. Tadeusza Kasprzyckiego (Radio Wolna Europa)
Ostatnia defilada Pierwszej Kadrowej na Błoniach krakowskich 6 sierpnia 1939r.Naczele: Tadeusz Kasprzycki, a na prawym skrzydle Bolesław Wieniawa-Długoszowski. fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Ostatnia defilada Pierwszej Kadrowej na Błoniach krakowskich 6 sierpnia 1939r. Naczele: Tadeusz Kasprzycki, a na prawym skrzydle Bolesław Wieniawa-Długoszowski. fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Działalność na rzecz państwa zaczął już w gimnazjum, kiedy to brał udział w strajku szkolnym w Chełmnie. Po ukończeniu studiów na wydziale nauk ścisłych na paryskiej Sorbonie oraz prawa międzynarodowego na uniwersytecie w Genewie w 1911 roku, zaczął działać w Związku Walki Czynnej.

"Wkrótce dostaję polecenie zaczęcia roboty organizacyjnej w Paryżu. Wysuwam swój brak doświadczenia oraz umiejętności fachowych i organizacyjnych. Naciski, rozkaz i staję się komendantem lokalnego oddziału w Paryżu" – pisał w swoich wspomnieniach.

Z czasem Tadeusz Kasprzycki awansował na dowódcę obwodu południowa Francja i Szwajcaria. Wreszcie w 1914 roku, po ukończeniu szkoły oficerskiej stanął na czele I Kompanii Kadrowej Legionów Polskich.

6 sierpnia 1914 legioniści wyruszyli z Krakowa w kierunku granicy Królestwa Polskiego. W 1915 rokuTadeusz kasprzycki objął komendę nad Polską Organizacją Wojskową w Warszawie. Po aresztowaniu Józefa Piłsudskiego i osadzeniu go w twierdzy w Magdeburgu był współodpowiedzialny za tworzenie konspiracyjnej "organizacji A", w skład której wchodzili wierni ludzie Komendanta.

Po odzyskaniu niepodległości Kasprzycki zajmował kolejno stanowiska szefa Wydziału Planów, Biura Ścisłej Rady Wojennej i operacyjnego Oddziału III Sztabu Generalnego. Był też dowódcą wileńskiej 19. Dywizji Piechoty.

Wiele czasu poświęcał na misje dyplomatyczno-wojskowe w trudnych czasach funkcjonowania odrodzonej Rzeczpospolitej między dwoma rosnącymi w siłę potęgami. Pełnił funkcję delegata rządu RP na konferencję rozbrojeniową i komisję wojskową przy Lidze Narodów.

Po śmierci Józefa Piłsudskiego w 1935 roku objął stanowisko ministra spraw wojskowych. Starał się zabezpieczyć Polskę przed zagrożeniem niemieckim, podpisując układ sojuszniczy z Francją. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Rumunii, gdzie został internowany. Przedostał się do Wielkiej Brytanii. Kompletnie odciął się od polityki i wszelkich funkcji publicznych. Zmarł 4 grudnia 1978 w Kanadzie.

Posłuchaj fragmentów dziennika gen. Tadeusza Kasprzyckiego w audycji Radia Wolna Europa.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak