Historia

Rafał Wojaczek - tragiczny los młodego poety

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 05:45
- Był to człowiek o strukturze psychopatycznej, a zatem był podatny na wszystkie bodźce. Suma tych bodźców sprawiła, że poeta wpadł w potrzask choroby psychicznej. Wpadł w sidła, które sam na siebie zastawił – oceniał na antenie Polskiego Radia krytyk Jan Marx.
Audio
  • Audycja Anny Retmaniak poświęcona postaci Rafała Wojaczka. Audycja jest ilustrowana fragmentami spektaklu "Jak zwykle po końcu świata" wystawionego w Teatrze Polskim we Wrocławiu w reżyserii Andrzeja Titkowa. (PR 12.07.1985)
Fragment tablicy ku czci Rafała Wojaczka we Wrocławiu, ul. Rzeźnicza, fot. Bonio, źr. Wikimedia CommonsCC 3.0
Fragment tablicy ku czci Rafała Wojaczka we Wrocławiu, ul. Rzeźnicza, fot. Bonio, źr. Wikimedia Commons/CC 3.0

6 grudnia 1945 roku urodził się Rafał Wojaczek, wrocławski poeta, buntownik i outsider.

W dzieciństwie oddawał się fotografii. Już wtedy ujawniała się jego skłonność do fatalizmu – fotografował obskurne zakamarki i rudery.

W 1963 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Porzucił je jednak nie kończąc nawet jednego semestru. Wkrótce przeprowadził się do Wrocławia. Zamieszkał tam początkowo u swojego brata Piotra, jednak nie zabawił u niego długo. Stosunki między braćmi były napięte. Młody poeta często zmieniał miejsce zamieszkania, włóczył się po barach i knajpach, które stały się dla niego miejscem tworzenia.

- Rafał był samotny kiedy chciał i nie był samotny kiedy chciał – mówił brat Rafała Wojaczka Andrzej w programie Anny Retmaniak z cyklu "Notatnik kulturalny". Posłuchaj audycji.

Na krótko został zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, gdzie lekarze podejrzewali u niego schizofrenię. Tam poznał żonę Hannę, z którą miał córkę Dagmarę.

Po opuszczeniu zakładu Wojaczek zadebiutował w czasopiśmie "Poezja". Jednocześnie coraz bardziej zaczęło pochłaniać go awanturniczo-knajpiane życie, alkohol i depresja. Poeta kilkakrotnie targał się na własne życie. W końcu, w nocy z 11 na 12 maja 1971, zażył śmiertelną dawkę leków.

Wojaczek uważany jest za jednego z przedstawicieli poetów wyklętych, a jak zauważają badacze jego twórczości należy bezsprzecznie do najoryginalniejszych zjawisk w powojennej poezji polskiej.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA poezja PRL Wrocław
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Czechowicz – poeta awangardy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 05:45
Od 1939 roku pracował w dziale literackim Polskiego Radia, dla którego napisał wiele słuchowisk. Wybuch wojny zmusił go do wyjazdu do Lublina. Tam zginął 9 września podczas bombardowania miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Gintrowski - bard wolności

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 05:55
Muzyka była jego pasją, której poświęcał się od lat siedemdziesiątych. W 1976 Gintrowski spotkał się z Jackiem Kaczmarskim na "Jarmarku piosenki". Wkrótce powstał zespół artystyczny "Piosenkariat", skupiający kilku artystów sceny muzycznej i kabaretu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Peiper - twórca Awangardy Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 08:01
10 listopada 1969 zmarł Tadeusz Peiper, poeta, teoretyk poezji, założyciel czasopisma "Zwrotnica".
rozwiń zwiń