X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Marcin Bielski - szesnastowieczny kronikarz

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 06:00
Renesansowy historyk jest autorem pierwszej próby syntezy historii powszechnej w języku polskim. "Kronika świata wszystkiego", choć pozbawiona krytycyzmu, świadczy o dużej erudycji Marcina Bielskiego.
Audio
  • Marcin Bielski - audycja biograficzna z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków". (PR, 18.03.2002)
Marcin Bielski
Marcin BielskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

18 grudnia 1575 zmarł Marcin Bielski, pisarz, historyk i dworzanin marszałka Piotra Kmity.

Kształcił się w szkole pałacowej na dworze w Wiśniczu. Brał udział w wyprawach przeciwko Tatarom i Wołochom. W 1531 roku walczył w bitwie pod Obertynem.

Długi czas mieszkał w Krakowie, centrum życia politycznego i umysłowego ówczesnej Polski. Tu zetknął się z prądami reformacji, której sprzyjał, choć sam nigdy nie zdecydował się na otwarte zerwanie z Kościołem katolickim. Tam powstały też jego pierwsze próby literackie.

Około 1540 roku Marcin Bielski opuścił Kraków i osiadł w rodzinnym majątku w ziemi sieradzkiej. Założył rodzinę. Wiódł spokojny, ziemiański żywot. Poświęcił się literaturze. Pisał moralitety, komedie i satyry.

Najważniejszym dziełem w dorobku Marcina Bielskiego pozostaje jednak "Kronika świata wszystkiego", pierwsza w Polsce historia powszechna. – To praca kompilacyjna, świadcząca o dużej erudycji autora, ale jednocześnie pozbawiona krytycyzmu. Należy jednak pamiętać, że przez długie lata była to jedyna próba całościowego ujęcia dziejów ludzkości – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Jolanta Choińska-Mika.

Dzieło Bielskiego jest też dowodem na istniejące wówczas zapotrzebowanie na wiedzę historyczną w polskim społeczeństwie. Drugim ważnym tekstem Marcina Bielskiego, cenionym zwłaszcza przez historyków wojskowości jest rozprawa pod tytułem "Sprawa rycerska". Opisana tu sztuka wojenna, a zwłaszcza fragmenty poświęcone problemom artylerii, pozwalają poznać stan ówczesnej wiedzy na temat techniki wojskowej.

Posłuchaj biografii Marcina Bielskiego w audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

mjm

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Struś – medyk sławy światowej

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 06:00
Nadworny lekarz Zygmunta Augusta, burmistrz Poznania i autor słynnej pracy na temat tętna zmarł 6 marca 1568.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samuel Maciejowski – biskup-mecenas

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 06:00
- Nasz język polski jeszcze w połowie XVI wieku był Kopciuszkiem, był ubogą sierotą, którą na Wawel wprowadził i ukoronował biskup Maciejowski. Niechże mu za to będzie chwała na wieki – mówił na antenie Radia Wolna Europa Zygmunt Nowakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Kallimach - włoski humanista na dworze polskich królów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 06:07
Musiał uciekać z ojczyzny przed gniewem papieża. Nowy dom znalazł nad Wisłą. Jego działalność dała początek renesansowi w Polsce.
rozwiń zwiń