X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Walt Disney - król animacji, władca wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 06:00
- Mało jest ludzi, którzy tak jak Disney potrafili wycisnąć swoje piętno na całych pokoleniach, ukształtować ich gusty i sposób myślenia i w ten sposób współtworzyć to stulecie. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy dziećmi Disneya - mówił na antenie Polskiego Radia Krzysztof Teodor Toeplitz.
Audio
  • Piotr Mackowiak o życiu i twórczości Walta Disneya mówi w audycji Małgorzaty Raduchy z cyklu "Sobota z Radiową Jedynką". (PR 1.02.2014)
  • Audycja Anny Fuksiewicz z cyklu "Małe kino". O Walcie Disneyu mówi Krzysztof Teodor Toeplitz. (PR 26.07.1983)
Walt Disney, reżyser, autor i producent filmów, animator. Fotografia sytuacyjna z postacią Myszki Miki
Walt Disney, reżyser, autor i producent filmów, animator. Fotografia sytuacyjna z postacią Myszki MikiFoto: NAC

15 grudnia 1966 zmarł Walt Disney, amerykański reżyser i producent filmowy, twórca postaci Myszki Miki i Kaczora Donalda, zdobywca największej w historii liczby Oscarów i założyciel jednego z największych imperiów medialnych na świecie.

Disney przyszedł na świat w rodzinie farmerskiej. Urodził się 5 grudnia 1901 jako czwarty syn Eliasa Disneya, emigranta z Kanady. Uczył się na uczelni plastycznej w Kansas, ale porzucił naukę, żeby służyć w armii amerykańskiej podczas I wojny światowej.

Początkowo Disney zajmował się ilustrowaniem książek. W jego głowie urodziła się myśl o tworzeniu filmów animowanych. Pierwszą postacią, którą powołał do życia był Królik Oswald. Z tą postacią wędrował od wytwórni do wytwórni. Pomysł nie wzbudził jednak zainteresowania producentów i Disney musiał sprzedać prawa do tej postaci. W jej miejsce stworzył Myszkę Miki.  

- Disney wymyślił Myszkę Miki jako Amerykanina klasy średniej – wyjaśniał gość audycji Anny Fuksiewicz.

Dzięki pomocy brata, Oswalda, Waltowi udało się założyć własną firmę. Disney był wizjonerem: jako pierwszy stworzył pełnometrażowy film animowany ("Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków" z 1937 roku) i pierwszy film z dźwiękiem w systemie stereo ("Fantazja" 1940). Disney i jego firma zapisali się w historii kina jako twórcy schematów filmowych, uznawanych niekiedy za oddzielne gatunki: animacji z księżniczkami czy historii o chłopcu i jego zwierzaku.

- Disney to jeden z niewielu w XX stuleciu przykładów człowieka szczęśliwego. To człowiek, który konsekwentnie zrealizował swój świat - mówił Krzysztof Teodor Toeplitz.

Do wielkiego majątku doszedł dopiero pod koniec życia. Pod koniec 1966 zdiagnozowano u niego raka płuc. Jeszcze w tym samym roku zmarł. Czy Disney faktycznie kazał się zahibernować? Posłuchaj audycji "Sobota z Radiową Jedynką" Małgorzaty Raduchy.

bm


Zobacz więcej na temat: FILM HISTORIA Walt Disney
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaka będzie przyszłość filmów animowanych?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 15:00
Dokładnie 20 lat temu na ekrany kin weszła kreskówka "Toy Story" - pierwszy pełnometrażowy film animowany komputerowo. Dziś w tej dziedzinie nie ma praktycznie żadnych technicznych ograniczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pocahontas ma już 20 lat i wciąż zachwyca

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 11:57
Animacja "Pocahontas" nie zestarzała się nic, a nic. Tak samo zachwycali się nią mali i duzi 20 lat temu, jak i dziś.
rozwiń zwiń