Historia

Opactwo Westminsterskie – niemy świadek dziejów Anglii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 05:30
28 grudnia 1065 odbyła się konsekracja Opactwa Westminsterskiego w Londynie.
Opactwo Westminsterskie w Londynie
Opactwo Westminsterskie w LondynieFoto: Shuttersstock

Początki budowli sięgają VI wieku, kiedy to na niewielkiej wyspie na Tamizie została ufundowana kaplica pod wezwaniem św. Piotra. W XI wieku król Edward Wyznawca polecił w tym miejscu wnieść okazały kościół, połączony z klasztorem Benedyktynów. Kolejne przebudowy i rozbudowy trwały do XVIII wieku. Kościół, który oglądamy obecnie, jest wybitnym przykładem architektury gotyckiej, choć stylowo niejednorodnym.

Westminster jest jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich. Historia Anglii dzieje się tutaj. Od czasów Wilhelma Zdobywcy opactwo stało się narodowym kościołem koronacyjnym. Tam odbywały się posiedzenia pierwszego angielskiego parlamentu. Jest to również miejsce pochówków monarchów i innych znakomitych osobistości angielskich.

- Praktycznie każdy, kto się liczył dla Anglii, jest pochowany w opactwie Westminsterskim. Ponad tysiąc osób. Począwszy od monarchów, poprzez wielkich wodzów, wojowników, naukowców, skończywszy na ludziach kultury – mówił na antenie Polskiego Radia Rafał Brzeski.


Posłuchaj
15:08 opactwo westminsterskie____4706_96_iv_tr_0-0_11386733120269ee[00].mp3 Opactwo Westminsterskie - audycja Bożeny Sarnowskiej z cyklu "Miejsca pamięci". (PR, 31.10.1996)

 

O legendach i historii opactwa Westminsterskiego posłuchaj w audycji z cyklu "Miejsca pamięci".

mjm

Czytaj także

British Museum - dwa miliony lat historii świata i cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 06:06
Największe muzeum Wielkiej Brytanii kryje w sobie zbiory, liczące ponad trzynaście milionów eksponatów, które obrazują dwa miliony lat historii świata i cywilizacji.
rozwiń zwiń