X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Osip Mandelsztam - tragiczny los, tragiczna poezja

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 06:00
15 stycznia 1891 w Warszawie urodził się Osip Mandelsztam, jeden z najwybitniejszych rosyjskich poetów, klasyk literatury światowej, ofiara wielkiej czystki w ZSRR. Polskie Radio przygotowało z tej okazji serwis specjalny.
Osip Mandelsztam. Zdjęcie wykonane po zatrzymaniu przez NKWD i zesłaniu do gułagu, źr. Wikimedia Commonsdp
Osip Mandelsztam. Zdjęcie wykonane po zatrzymaniu przez NKWD i zesłaniu do gułagu, źr. Wikimedia Commons/dp

Mandelsztam był dwukrotnie aresztowany przez sowieckie władze. Najprawdopodobniej pretekstem pierwszego zatrzymania był wiersz krytyczny wobec Stalina, napisany w listopadzie 1933 roku. Pisał w nim o "góralu straszącym z Kremla", który "Palce tłuste jak czerwie, w grubą pięść układa, Słowo mu z ust pudowym ciężarem upada. Śmieją się karalusze wąsiska I cholewa jak słońce rozbłyska." (fragm. wiersza w tłumaczeniu Stanislawa Barańczaka).

Przywódca ZSRR podobno osobiście wydał rozkaz aresztowania pisarza. Mandelsztama skazano na zsyłkę, z której został zwolniony w 1937 roku. NKWD przyszło po niego po raz drugi w maju 1938 roku. Wówczas dostał wyrok pięciu lat przymusowej pracy.

Mandelsztam zmarł 27 grudnia 1938 w łagrze przejściowym Wtoraja Rieczka pod Władywostokiem, skąd miał być przetransportowany na Kołymę. Jego ciało wrzucono do zbiorowej mogiły, nigdy nie ustalono prawdziwego miejsca pochówku poety.

Z okazji rocznicy urodzin Osipa Mandelsztama portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony Osipowi Mandelsztamowi. Posłuchaj głosu poety oraz wypowiedzi badaczy literatury i tłumaczy Mandelsztama. Posłuchaj audycji o jego życiu i poezji.

OSIP MANDELSZTAM - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>


Komentarze1
aby dodać komentarz
RLOM2016-02-23 16:58 Zgłoś
Ryszard Leoszewski śpiewa Mandelsztama. Ta historia ma ponad 30 lat. W grudniu 1982 roku, w stanie wojennym, szczeciński Teatr Kana – znany już w środowisku studenckim z kontrowersyjnych przedstawień – wystawia „Księgę o życiu, śmierci i twórczości Osipa Mandelsztama”. Tamtej zimy, mimo, że nawet jeden plakat nie mógł obwieścić premiery, żadna reklama nie pojawiła się w radiu – sala pękała w szwach. Ryszard Leoszewski (kompozytor, piosenkarz, pedagog, jedna z najciekawszych postaci kulturalnego Szczecina, twórca zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (1978) i dziecięcej grupy artystycznej ARFIK (1987)) skomponował muzykę i zaśpiewał kilka pieśni w owym legendarnym spektaklu. Od tamtego czasu wiersze jego ukochanego poety towarzyszą mu na każdy koncercie. Czy to w małych klubach, teatrach, scenach domów kultury ze Sklep z Ptasimi Piórami, czy to w salach filharmonii z orkiestrą symfoniczną. Śpiewa, zafascynowany jego poezją i dramatycznymi losami, wierząc w uniwersalne i ponadczasowe wartości - czystość intencji, szacunek i bliskość drugiej osoby, zwyczajną prawdę i uczciwość.

Czytaj także

Anna Achmatowa – poezja w cieniu stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 05:55
130 lat temu, 23 czerwca 1889, w Odessie urodziła się Anna Achmatowa, jedna z najwybitniejszych rosyjskich poetek. Przez lata władze sowieckie ledwo tolerowały jej obecność, aż do całkowitego zakazu publikacji jej utworów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Obertyńska – poetka "W domu niewoli"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 07:00
21 maja 1980 zmarła Beata Obertyńska, poetka, żołnierz w Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa.
rozwiń zwiń