Historia

Birendra – śmierć nepalskiego boga

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 05:50
Dla Nepalczyków król był nie tylko symbolem jedności państwa, ale też wcieleniem boga Wisznu. Śmierć monarchy z ręki jego własnego syna była szokiem dla ludności tego himalajskiego kraju.
Audio
  • Audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" poświęcona Birendrze (PR 1.07.2001)
Birendra Bir Bikram Shah Dev, źr. Wikimedia Commonsdp
Birendra Bir Bikram Shah Dev, źr. Wikimedia Commons/dp

28 grudnia 1945 urodził się Birendra, król Nepalu, reformator ustroju państwa, zamordowany przez własnego syna wraz z członkami rodziny królewskiej.

- Przez ponad sto lat ta dynastia była na tronie, ale nie rządziła. Znajdowała się w areszcie domowym. Od roku 1846 do 1950 królowie byli niewolnikami, których w zamknięciu trzymali dziedziczni premierzy z rodu Rana – wyjaśniał Wojciech Giełżyński, gość audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

Dopiero dziad Birendry zdołał odzyskać realną władzę. Zarówno on, jak i jego następca, sprawowali rządy absolutne. Dopiero Birendra, który władzę przejął w 1972 roku, zdecydował się na zmianę kursu nepalskiej polityki wewnętrznej. U progu ostatniej dekady XX wieku zezwolił na działalność partii politycznych i przyjął demokratyczną konstytucję.

Życie Birendry zakończyło się w tragiczny sposób 1 czerwca 2001. Król padł ofiarą masakry, której dokonał jego własny syn – Dipendra. Po zabiciu ojca, matki ciotek i rodzeństwa, książę popełnił samobójstwo. Wokół tajemniczej zbrodni natychmiast narosło wiele teorii spiskowych. Posłuchaj jakich.

Najwięcej na śmierci rodziny zyskał brat Birendry, Gyanendra, który przejął po nim władzę królewską. Nowy władca był zwolennikiem rządów twardej ręki. Nie zdołał jednak zatrzymać zmian, dla których furtkę uchylił jego zmarły brat. 28 maja 2008 Nepal stał się republiką.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Nepal
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Edmund Hillary: "Dokonaliśmy tego, weszliśmy na Mount Everest!"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 05:55
Co przeżywał stojąc na dziewiczym szczycie najwyższej góry świata? Moment uniesienia, ekstazy? – posłuchaj pierwszego zdobywcy Mount Everest, sir Edmunda Hillary’ego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Nepalu odkryto najstarszą buddyjską świątynię

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 17:37
Archeolodzy odnaleźli ślady drewnianej struktury z VI w. p.n.e., będące pozostałością najstarszej buddyjskiej świątyni w miejscu narodzin Buddy w Lumbini na południu Nepalu.
rozwiń zwiń