X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Zygmunt Balicki - teoretyk ruchu narodowego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 06:00
30 grudnia 1858 urodził się Zygmunt Balicki, publicysta, socjolog, działacz ruchu narodowego.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" poświęcona postaci Zygmunta Balickiego (PR 18.09.2002)
Zygmunt Balicki, źr. Wikimedia Commonsdp
Zygmunt Balicki, źr. Wikimedia Commons/dp

Przyszedł na świat w Lublinie, studiował w Petersburgu, znalazł się na emigracji w Szwajcarii. Jego poglądy polityczne ewoluowały. Początkowo związany był z ruchem socjalistycznym skupionym wokół postaci Bolesława Limanowskiego. Później złączył swoje losy z kierowaną przez Zygmunta Miłkowskiego Ligą Polską, która zwracała się już w stronę nacjonalizmu.

14 stycznia 1887 założył w Krakowie Związek Młodzieży Polskiej "Zet". Wraz z Dmowskim i Popławskim stanął na czele grupy działaczy, którzy przejęli władzę w Lidze Polskiej tworząc Ligę Narodową. Przemianowana organizacja miała już charakter czysto nacjonalistyczny. To w dużej mierze za jego sprawą Liga Narodowa rozszerzyła działanie na Galicję i zabór pruski.

W 1902 roku ukazała się najważniejsza praca Balickiego - "Egoizm narodowy wobec etyki". Co głosił w tej pracy Balicki? Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

- W 1905 roku poparł Romana Dmowskiego w zwrocie programowym, jaki nastąpił w Lidze Narodowej. Zwrot polegał na zdecydowanym odejściu od haseł niepodległościowych i przyjęciu orientacji ugody wobec zaborcy rosyjskiego. Po wybuchu I wojny światowej wszedł w skład powołanego przez Romana Dmowskiego Komitetu Narodowego Polskiego i z jego ramienia próbował organizować przy armii rosyjskiej Legion Polski - mówił prof. Andrzej Notkowski.

Balicki zmarł przed zakończeniem konfliktu, 12 września 1916 w Piotrogrodzie.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Dmowski – twórca Narodowej Demokracji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 06:01
"Można było nie zgadzać z jego ideologią, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi" – tak o Romanie Dmowskim pisano w przedwojennym "Zielonym Sztandarze".
rozwiń zwiń