Historia

Zygmunt Balicki - teoretyk ruchu narodowego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 05:45
30 grudnia 1858 urodził się Zygmunt Balicki, publicysta, socjolog, działacz ruchu narodowego.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" poświęcona postaci Zygmunta Balickiego (PR 18.09.2002)
Zygmunt Balicki, źr. Wikimedia Commonsdp
Zygmunt Balicki, źr. Wikimedia Commons/dp

Przyszedł na świat w Lublinie, studiował w Petersburgu, znalazł się na emigracji w Szwajcarii. Jego poglądy polityczne ewoluowały. Początkowo związany był z ruchem socjalistycznym skupionym wokół postaci Bolesława Limanowskiego. Później złączył swoje losy z kierowaną przez Zygmunta Miłkowskiego Ligą Polską, która zwracała się już w stronę nacjonalizmu.

14 stycznia 1887 założył w Krakowie Związek Młodzieży Polskiej "Zet". Wraz z Dmowskim i Popławskim stanął na czele grupy działaczy, którzy przejęli władzę w Lidze Polskiej tworząc Ligę Narodową. Przemianowana organizacja miała już charakter czysto nacjonalistyczny. To w dużej mierze za jego sprawą Liga Narodowa rozszerzyła działanie na Galicję i zabór pruski.

W 1902 roku ukazała się najważniejsza praca Balickiego - "Egoizm narodowy wobec etyki". Co głosił w tej pracy Balicki? Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

- W 1905 roku poparł Romana Dmowskiego w zwrocie programowym, jaki nastąpił w Lidze Narodowej. Zwrot polegał na zdecydowanym odejściu od haseł niepodległościowych i przyjęciu orientacji ugody wobec zaborcy rosyjskiego. Po wybuchu I wojny światowej wszedł w skład powołanego przez Romana Dmowskiego Komitetu Narodowego Polskiego i z jego ramienia próbował organizować przy armii rosyjskiej Legion Polski - mówił prof. Andrzej Notkowski.

Balicki zmarł przed zakończeniem konfliktu, 12 września 1916 w Piotrogrodzie.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Dmowski – twórca Narodowej Demokracji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 05:50
"Można było nie zgadzać z jego ideologią, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi" – tak o Romanie Dmowskim pisano w przedwojennym "Zielonym Sztandarze".
rozwiń zwiń