X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Zygmunt Stary - król złotego wieku

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 06:00
W czasie jego panowania Jagiellonowie utracili trony Czech i Węgier. Zapamiętany został jednak przez pryzmat sukcesów: podporządkował państwo krzyżackie, a Polska i Litwa rozkwitły kulturalnie i gospodarczo.
Audio
  • Audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Anegdoty i fakty" poświęcona postaci Zygmunta Starego. (PR, 16.03.1986)
  • Spór o postać Zygmunta Starego w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" prowadzą dr Jan Sałkowski i redaktor Andrzej Tokarczyk. (PR, 1.02.2000)
Zygmunt Stary, grafika z cyklu Królowie i książęta polscy Jana Matejki
Zygmunt Stary, grafika z cyklu "Królowie i książęta polscy" Jana MatejkiFoto: Wikimedia Commons/dp

1 stycznia 1467 urodził się Zygmunt Stary, król Polski i wielki książę litewski, przedostatni Jagiellon na tronie polskim.

Wybitny monarcha czy zbyt łagodny dyplomata i polityk? Posłuchaj audycji Elizy Bojarskiej i Andrzeja Sowy.

Przyszedł na świat jako przedostatni syn Kazimierza Jagiellończyka i przez długi czas pozostawał jedynym jego potomkiem, któremu nie przypadły w udziale godności świeckie i kościelne. Dopiero jego najstarszy brat, Władysław, który był królem czeskim i węgierskim, dał mu władzę nad Śląskiem. Po śmierci brata Aleksandra objął także tron litewski (1506) i polski (1507).  

Koniec Europy Jagiellonów

Polska i Litwa w czasie rządów Zygmunta znajdowały się w bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej. Wielkie Księstwo Litewskie było atakowane przez moskiewskiego księcia Wasyla i, mimo wygranej bitwy pod Orszą, straciło Smoleńsk. Naciski polityczne wywierał też niemiecki cesarz, który sprzyjał państwu krzyżackiemu i popierał księcia moskiewskiego. Żeby rozbić ten sojusz, Zygmunt i Władysław zaproponowali cesarzowi Maksymilianowi układ. Zawarli go na zjeździe w Wiedniu w 1515 roku.

Pozornie układ był korzystny dla Polski. Władzę w Czechach i na Węgrzech miał przejąć Ludwik Jagiellończyk, a w przypadku jego bezpotomnej śmierci Habsburgowie. Ludwik niespodziewanie zginął w bitwie pod Mohaczem i Jagiellonowie utracili kontrolę nad Czechami i Węgrami.  

Kontrowersyjny hołd

Z kolei Krzyżacy, którzy byli już wówczas cieniem swojej dawnej potęgi, starali się zrzucić zależność lenną od Polski.

- Zygmunt nie wykorzystał wielkiej szansy, jaka stanęła przed Koroną Królestwa Polskiego, szansy włączenia ziem Zakonu Krzyżackiego do państwa – podkreślał dr Jan Sałkowski.

Zygmunt mógł zmiażdżyć przeciwnika podczas kampanii 1519 roku. Z niewiadomych przyczyn ugiął się jednak pod naciskami papieża i stracił przewagę. Wynikiem tej polityki był kompromis, który doprowadził do hołdu pruskiego.

- Nie traktujmy tego jako sprawy polskiej, to była sprawa europejska – bronił Zygmunta prof. Janusz Tazbir w rozmowie z Elizą Bojarską w audycji z cyklu "Anegdoty i fakty".

W cieniu żony

Zmarł 1 kwietnia 1548 roku. Pod koniec życia ulegał wpływom królowej Bony. To ona kierowała de facto polityką swojego sędziwego małżonka. W 1530 roku doprowadziła do elekcji vivente rege (czyli za życia króla) swojego syna Zygmunta Augusta.

Złoty wiek

Mimo tak trudnej sytuacji, Polska i Litwa kwitły pod rządami Zygmunta. Szybko rozwijała się gospodarka i kultura. - Była wtedy jakaś dziwna zbieżność, że elita intelektualna była jednocześnie elitą polityczną. Mieliśmy wybitnych poetów, pisarzy i humanistów w kancelarii królewskiej – mówił prof. Andrzej Wyczyński.

Symbolem mądrości panującej na królewskim dworze stała się postać Stańczyka, królewskiego błazna obdarzonego wielką inteligencją, który miał prawo krytykować króla i wpływać na jego decyzje.

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA królowie Polski