Historia

Wandalowie, którzy wcale nie byli wandalami

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 05:35
Pojęcie wandalizm to pierwsze skojarzenie z tym germańskim ludem. Jednak łączenie tej kultury jedynie z bezmyślną destrukcją jest bardzo krzywdzące.
Audio
  • Audycja "Wandalowie - strażnicy bursztynowego szlaku" Marii Brzezińskiej z udziałem prof. Andrzeja Kokomskiego i Jacka Andrzejewskiego (PR 12.07.2004)
Złupienie Rzymu przez Wandalów pod wodzą Genzeryka, obraz Karła Briułłowa, źr. Wikimedia Commonsdp
Złupienie Rzymu przez Wandalów pod wodzą Genzeryka, obraz Karła Briułłowa, źr. Wikimedia Commons/dp

W noc sylwestrową 406 roku Wandalowie, Swebowie i Alanowie przekroczyli Ren, granicę Cesarstwa Rzymskiego, rozpoczynając tym samym inwazję na Galię.

Wędrówka tego ludu na Zachód została spowodowana prawdopodobnie najazdami Hunów. Wandalowie przedarli się do Hiszpanii, a dalej do Afryki Północnej, gdzie ich państwo trwało aż do 477 roku. W 455 roku złupili Rzym – od tego wydarzenia wzięło nazwę pojęcie wandalizm.

Nim ruszyli na podbój Zachodu, Wandalowie zamieszkiwali tereny dzisiejszej południowozachodniej Polski.

- Historycy doszli do wniosku, że Wandalowie to coś, co zostało nazwane przez Rzymian, bądź przez przedstawicieli mądrzejszych ludów germańskich. Doszły one do wniosku, że działając w pojedynkę ma się małe szanse zaistnienia na rynku politycznym i ekonomicznym – mówił prof. Andrzej Kokowski w audycji Marii Brzezińskiej "Wandalowie - strażnicy bursztynowego szlaku".

Wandalowie skutecznie wykorzystali popularność "złota północy" w Rzymie i czerpali zyski z ochrony bursztynowego szlaku. Dzięki kontaktom z imperium i Celtami wytworzyli własną kulturę, która w dużej mierze opierała się na opanowaniu sztuki metalurgii.

- Gdybyśmy przenieśli wandalskie warsztaty kowalskie w nieodległe czasy, w lata 60. XX w., na obojętnie jaką wieś mazowiecką, śląską, podlaską, to ze zdumieniem odkrylibyśmy, że używa się w nich takich samych narzędzi jak w tych wsiach – zauważał prof. Andrzej Kokowski.

O niezwykłych odkryciach archeologicznych związanych z Wandalami posłuchaj w audycji Marii Brzezińskiej "Wandalowie - strażnicy bursztynowego szlaku".

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rzym starożytność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Upadek Cesarstwa Rzymskiego - dzień w którym wydarzyło się wszystko i nic

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 07:08
Prawo, pieniądz i niezwyciężona armia, drogi, akwedukty, sztuka i nauki zdawały się być światłem dla błądzącej w mroku barbarzyństwa reszty świata. Majestat Imperium Romanum - najpotężniejsze państwo antyku miało trwać wiecznie. Stało się jednak inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wercyngetoryks – honor Galów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 06:09
Wojowniczy wódz rzucił wyzwanie Juliuszowi Cezarowi. Przegrał, ale zachował honor oddając swoją wolność i życie w zamian za ocalenie swojego ludu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justynian Wielki – przywrócić blask Cesarstwu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 05:45
Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.
rozwiń zwiń