X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Tony Judt – gigant historii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 06:03
Jak sam pisze, był rówieśnikiem historii, o której opowiadał. Jego życiorys jest wystarczająco ciekawym materiałem na książkę. Swoistym intelektualnym testamentem Tony’ego Judta jest książka "Rozważania o wieku XX". Zapis wielomiesięcznych rozmów ciężko już chorego Judta z przyjacielem i historykiem Timothym Snyderem.
Audio
  • Rozważania o wieku XX - audycja z cyklu "Rozmowy po zmroku". (PR, 22.07.2013)
Fragment okładki książki Powojnie (wyd. anglojęzyczne)
Fragment okładki książki "Powojnie" (wyd. anglojęzyczne)Foto: fot. mat. promocyjne/en.wikipedia

2 stycznia 1948 urodził się brytyjski historyk Tony Judt, wybitny badacz dziejów najnowszych.

Należał do pokolenia przejściowego, jak sam nazywał ludzi urodzonych w 1948 roku. Do dojrzałości dochodzili w 1968 roku. W pewnym momencie Tony Judt zadaje pytanie: "buntowaliśmy się w 1968 roku, ale przeciwko czemu? Aby to zrozumieć trzeba było być w Warszawie i Pradze. Naszemu buntowi zabrakło tego pytania".

- Był wnikliwym krytykiem ruchów intelektualnych. Jego doświadczenie życiowe pozwoliły mu w bardzo wczesnym wieku uodpornić się na wszelkie ideologie i ukąszenia heglowskie. Do końca życia uważał się i był człowiekiem lewicy, socjaldemokratą z prawdziwego zdarzenia – mówił na antenie Polskiego Radia Aleksander Kaczorowski.

Autor monumentalnego "Powojnia. Historii Europy od roku 1945" był gigantem wśród badaczy dziejów najnowszych naszego kontynentu. Pochodził z żydowskiej rodziny o korzeniach wschodnioeuropejskich i belgijskich. W latach sześćdziesiątych XX wieku był marksistowskim syjonistą. Pracował w kibucach i służył w armii Izraela, do którego niebawem, jak i do marksizmu, się zraził.

Absolwent historii i nauk politycznych na prestiżowych uniwersytetach w Cambridge i paryskiej École Normale Supérieure. Wykładał w Stanach Zjednoczonych, w najbardziej prestiżowych ośrodkach naukowych.

Jak sam pisze, był rówieśnikiem historii, o której opowiadał. Jego życiorys jest wystarczająco ciekawym materiałem na książkę. Swoistym intelektualnym testamentem Tony’ego Judta jest książka "Rozważania o wieku XX". Zapis wielomiesięcznych rozmów ciężko już chorego Judta z Timothym Snyderem, uczniem i przyjacielem Judta, wykładowca historii na m.in. uniwersytetach w Oksfordzie i Harvardzie, specjalizującym się w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej.

Dowiedz się więcej z audycji "Sezon na Dwójkę".

mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joseph Pulitzer – twórca nowoczesnego dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 05:40
Dokładność. Inteligentna zwięzłość stylu. Oryginalna i dramatyczna treść. Ekscytująca, ciekawa, dowcipna i elegancka forma, zachowana w dobrym tonie i smaku – oto zasady żurnalistyki sformułowane przez Josepha Pulitzera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Harvard i najstarsza uczelnia w USA

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 06:00
Choć to nie on założył Uniwersytet Harvarda, uważany jest za ojca tej uczelni. Jego pomnik na uniwersyteckim kampusie nawet nie przedstawia jego podobizny, bo nie zachowały się żadne obrazy z jego wizerunkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward Said i orientalizm

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 06:02
Said nie używa pojęcia orientalizm w tradycyjnym znaczeniu. Rozumie je jako orientalistykę, czyli naukę zajmującą się badaniem Orientu. - Dla niego to pseudonauka, która służyła kolonialnemu opanowaniu tego, co dziś nazywamy Trzecim Światem - mówił prof. Janusz Danecki.
rozwiń zwiń