X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Andrzej Pomian - historyk i publicysta

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 06:00
2 stycznia 1911 urodził się Andrzej Pomian, historyk, prawnik, szef Wydziału Propagandy Bieżącej Komendy Głównej Armii Krajowej, współpracownik Radia Wolna Europa.
Audio
  • Wspomnienia Andrzeja Pomiana dotyczące działalności podziemnej historyka i prawnika w rozmowie z Teresą Siedlarową. (PR, 23.11.1992)
  • Wspomnienia Andrzeja Pomiana dotyczące jego dzieciństwa w rozmowie z Teresą Siedlarową. (PR, 23.11.1992)
Studio RWE w Monachium, gdzie w maju 1952 roku nadano pierwszą audycję, źr. rferl.org
Studio RWE w Monachium, gdzie w maju 1952 roku nadano pierwszą audycję, źr. rferl.org

Pomian przyszedł na świat jako Bohdan Sałaciński. Nazwisko, którym posługiwał się po wojnie, było jednym z jego konspiracyjnych pseudonimów. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie okupacji wykładał prawo rzymskie na podziemnym uniwersytecie.  

- Początkowo uważałem, że konspiracja wojskowa nie jest potrzebna - wyjaśniał w rozmowie z Teresą Siedlarową w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności". - Uważałem, że powinno powstać oświatowe podziemie (…). W 1942 roku wstąpiłem do Armii Krajowej. Tam był potrzebny ktoś, kto mógłby się zająć sprawami narodowościowymi.

Pomian, który pochodził z Kresów i znał język rosyjski oraz ukraiński, nadawał się do tej roli idealnie.

- Zająłem się tymi rzeczami w dziale "N", który odpowiadał za propagandę dywersyjną, ale myśmy uprawiali propagandę pozytywną - mówił Andrzej Pomian.

Posłuchaj wspomnień Andrzeja Pomiana.

Jego komórkę przeniesiono do Wydziału Propagandy Bieżącej Komendy Głównej AK. Sprawował on funkcję szefa Wydziału od 1943 roku. Z okupowanej ojczyzny wyleciał w 1944 roku, na rozkaz gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, jako emisariusz do polskiego rządu w Londynie.

W sztabie Naczelnego Wodza, a następnie w latach 1946–1950 był delegatem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego do utrzymywania kontaktów z krajowym podziemiem. Był współzałożycielem – m.in. z Janem Nowakiem-Jeziorańskim - Polskiego Ruchu Wolnościowego "Niepodległość i Demokracja". Zajmował się też opracowywaniem historii polskiego podziemia w trakcie okupacji. To zajęcie zaowocowało powstaniem książek poświęconych tej tematyce i wielu audycji na antenie Radia Wolna Europa, z którym Pomian współpracował od 1956 roku.

Posłuchaj audycji Andrzeja Pomiana z archiwum RWE w serwisie specjalnym Polskiego Radia - RADIA WOLNOŚCI >>>>

Od 1955 roku żył w Waszyngtonie, gdzie zmarł 20 kwietnia 2008.

bm

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański – legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 06:01
105 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Bujnowski - poeta i profesor na obczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 06:01
- Jest jednym z filarów naszego życia kulturalnego na emigracji, a szczególnie nauki polskiej - pisała o profesorze, poecie i żołnierzu Alicja Moskalowa, dziekan Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward Chudzyński - satyryk emigracji

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 07:00
"Prawdę mówiąc, jeśli moje satyry i kuplety mają pozostać dla potomności, to wolałbym, aby zostały na taśmie magnetofonowej, a nie na papierze" - pisał o swojej twórczości Edward Chudzyński.
rozwiń zwiń