Historia

Robert Baden-Powell – twórca skautingu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 05:02
Idea zakładała, że organizacja propagować będzie wartości koleżeństwa, solidarności jej członków oraz krzewić cały katalog powszechnie akceptowalnych cnót, takich jak trzeźwość, odwaga, hart ducha i ciała.
Audio
  • Organizacja ruchu skautowego - fragment audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 29.09.2000)
Robert Baden-Powell w 1896 roku
Robert Baden-Powell w 1896 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

1 sierpnia 1907 roku brytyjski generał Robert Baden-Powell zorganizował na wyspie Brownsea w Anglii obóz młodzieżowy, który zapoczątkował dzieje skautingu.

Do 1910 roku służył w brytyjskich wojskach kolonialnych i policji w Indiach, Afganistanie i Afryce Południowej. Pracował także w wywiadzie brytyjskim na terenie całej Europy.

W 1907 roku bohater wojny burskiej począł realizować swoją wizję. Postanowił zrzeszać młodzież w związkach skautów, chciał wykorzystać młodych, dynamicznych, utalentowanych ludzi dla dobra Imperium Brytyjskiego.

Idea zakładała, że organizacja propagować będzie wartości koleżeństwa, solidarności jej członków oraz krzewić cały katalog powszechnie akceptowalnych cnót, takich jak trzeźwość, odwaga, hart ducha i ciała.

Skautów wychowywano w szacunku dla bezinteresownej, szeroko rozumianej pracy społecznej na rzecz otaczającej ich społeczności i środowiska. Fundamentem skautowskiej metody była atrakcyjna idea zakładania obozów na łonie dziewiczej przyrody i wędrówek przez dzikie terytoria.

- Dzięki temu skauting, przeznaczony przede wszystkim dla młodzieży brytyjskiej, stał się popularny na całym niemal świecie, a więc także i w Polsce – mówił na antenie Polskiego Radia dr Janusz Osica.

Nasze harcerstwo inspirowało się hasłami skautingu. Dostosowując je do polskich realiów, promowało przede wszystkim wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, ofiarności społecznej i poświęcenia w walce o odbudowę niepodległej Polski. Jednym z twórców skautingu na ziemiach polskich był Andrzej Małkowski.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

mjm


Czytaj także

Clement Attlee pokonał Churchilla

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 06:02
Pogromca Churchilla w pierwszych powojennych wyborach w Wielkiej Brytanii kierował światowym mocarstwem w czasie, gdy doszło do podziału świata na dwa wrogie obozy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Jerzy VI został królem

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 05:30
Na człowieka, który nie chciał być monarchą, to brzemię spadło niespodziewanie w najgorszym dla imperium momencie. Jego historią, przedstawioną w oscarowym "Jak zostać królem" zachwyciły się miliony.
rozwiń zwiń