Historia

Jerzy Ofierski, niezapomniany sołtys Kierdziołek

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 05:40
"Cie choroba!" – tak Jerzy Ofierski zaczynał swoje monologi, w których wcielał się w postać rezolutnego chłopa. Dzisiaj mija 14 lat od śmierci Jerzego Ofierskiego, artysty scenicznego, aktora i pisarza, który sympatię publiczności zdobył dzięki kreowanej przez siebie postaci sołtysa Kierdziołka.
Jerzy Ofierski w trakcie występu
Jerzy Ofierski w trakcie występuFoto: NAC

Jego sceniczne alter ego pochodziło ze wsi Chlapkowice, on sam urodził się w Ostrowie Wielkopolskim. W czasie okupacji został przesiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Tam walczył z Niemcami najpierw w oddziale Narodowych Sił Zbrojnych, a później w Batalionach Chłopskich.

Tuż po wojnie pracował w "Głosie Wielkopolski", później pracował jako aktor. Występował w legendarnym "Podwieczorku przy mikrofonie".

Przez 50 lat związany był z wykreowaną przez siebie postacią sołtysa Kierdziołka. Wiejski filozof, który celnie demaskował ludzkie wady i absurdy systemu – taki był Kierdziołek. Jak powstała ta postać? Posłuchaj audycji "Spotkanie z Jerzym Ofierskim"


Posłuchaj
22:55 Jerzy Ofierski.mp3 Audycja archiwalna - "Spotkanie z Jerzym Ofierskim".

 

Na potrzeby tej postaci Ofierski stworzył specyficzny sposób mówienia.

- Ma ona jakieś korzenie w gwarze sieradzkiej. Wywodzi się z niej tonika mowy, którą posługuje się sołtys Kierdziołek i cały szereg wyrazówi. Są też elementy gwary góralskiej, mazurskiej, opolskiej - tak Ofierski opisywał mowę sołtysa Kierdziołka.

Postać zyskała niezwykłą popularność nie tylko w kraju, ale także wśród środowisk polonijnych. Ofierski ze swoimi monologami występował na scenach europejskich i w USA.

- Chłop był zawsze ośmieszany, zawsze pokazywany jako przygłup. Postanowiłem stworzyć postać, która pozornie tkwiła korzeniami jeszcze w dawnej mentalności twórców, była jednak inna - wyjaśniał satyryk.

Chłopom poświęcił napisaną przez siebie trzytomową sagę "W imię ojca". Uhonorowany został tytułem "Pierwszego sołtysa III RP". Zmarł 24 listopada 2007 roku.

bm

Czytaj także

Edward Chudzyński. Satyryk emigracji

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 05:40
"Prawdę mówiąc, jeśli moje satyry i kuplety mają pozostać dla potomności, to wolałbym, aby zostały na taśmie magnetofonowej, a nie na papierze" - pisał o swojej twórczości Edward Chudzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Humorysta przed mikrofonem. Jacek Janczarski, pan Sułek i inni

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 05:52
2 lutego mija 21. rocznica przedwczesnej śmierci Jacka Janczarskiego, pisarza, dramaturga i scenarzysty, twórcy legendarnych seriali, filmów i słuchowisk, takich jak "Kocham pana, panie Sułku" i "Rodzina Poszepszyńskich". 
rozwiń zwiń