Historia

Konferencja w Casablance. Preludium "wielkiej trójki"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 05:45
81 lat temu, 14 stycznia 1943 roku, w najgłębszej tajemnicy Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt spotkali się w świeżo zdobytej Casablance.
Prezydent USA F. D. Roosvelt oraz Premier Wielkiej Brytanii W.Churchill, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Prezydent USA F. D. Roosvelt oraz Premier Wielkiej Brytanii W.Churchill, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Na początku 1943 roku niemiecki wywiad za wszelką cenę próbował się dowiedzieć, gdzie odbędzie się aliancka konferencja na najwyższym szczeblu. Otrzymał informację o spotkaniu w Białym Domu w Waszyngtonie.


Posłuchaj
03:03 postacie i wydarzenia ii wojny światowej (50).mp3 Konferencja w Casablance - audycja z cyklu "Postacie i wydarzenia II wojny światowej". (PR, 11.03.2005)

 

Tymczasem w najgłębszej tajemnicy Churchill i Roosevelt spotkali się w hotelu "Anfa" w świeżo zdobytej Casablance. Zaproszenie otrzymał też Józef Stalin, który nie dotarł do Maroka z powodu trwającego oblężenia Stalingradu, oraz przedstawiciele Wolnej Francji.

Rozstrzygano generalną strategię aliancką przeciw Niemcom i doraźną sprawę Francji. - Podjęto decyzję o dążeniu do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, co przecinało jakiekolwiek możliwości politycznego zakończenia wojny – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.

Zadecydowano o utworzeniu drugiego frontu w Europie w 1944 roku i inwazji na Sycylię i Włochy. Rozwiązano też sprawę wspólnego przedstawicielstwa Francji. Współprzewodniczącymi francuskiego Komitetu Wyzwolenia zostali gen. Charles de Gaulle i gen. Henri Giraud. - W ciągu niespełna roku De Gaulle w genialny sposób pozbawił Girauda wszelkiej władzy i przejął całkowitą kontrolę nad aliancką Francją – powiedział historyk.

Konferencja w Casablance stanowiła preludium do konferencji "wielkiej trójki" w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

Posłuchaj audycji z cyklu "Postacie i wydarzenia II wojny światowej".

mjm/im


Czytaj także

Winston Churchill. Polityk, strateg, wybitny mówca

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 05:35
59 lat temu, 24 stycznia 1965 roku zmarł Winston Churchill, polityk i strateg, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, wybitny mówca, a także pisarz nagrodzony w 1953 roku literacką Nagrodą Nobla. W 2002 roku wygrał plebiscyt BBC na najwybitniejszego Brytyjczyka w historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

79 lat temu w Jałcie Stalin wziął wszystko

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 05:55
Na Krymie przywódcy ówczesnych mocarstw podjęli fatalne dla Polski decyzje. Przy większej determinacji państw zachodnich historia mogła potoczyć się inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franklin Delano Roosevelt. Najdłużej urzędujący prezydent USA

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 05:35
Dla Amerykanów jest prezydentem, który wyciągnął kraj z najgłębszego kryzysu i poprowadził go do zwycięstwa w wojnie. Dla Polaków to przede wszystkim polityk, którego decyzje doprowadziły do tego, że ich kraj na ponad pół wieku znalazł się pod sowiecką dominacją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alianci sprzedali powstańców warszawskich Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:33
Roosevelt i Churchill stawiali na sojusz z ZSRR i Stalinem, dlatego bardzo wstrzemięźliwie zezwalali na informowanie o Powstaniu Warszawskim i niemieckich zbrodniach popełnionych podczas powstania, a także o cynicznej polityce Stalina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Churchill oddał Polskę Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:55
80 lat temu, 22 lutego 1944 roku, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill wygłosił w brytyjskiej Izbie Gmin przemówienie, które było faktycznym przyzwoleniem dla zaboru przez Związek Sowiecki większości wschodnich ziem Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proklamacja Karty Atlantyckiej – szczytne idee przesłonięte wojennym pragmatyzmem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 06:00
Karta Atlantycka stała się potężnym narzędziem w propagandzie aliantów. – Dawała oręż ideologiczny do dalszej walki z Niemcami. Amerykanie uwierzyli w misję wyzwolenia świata od faszyzmu – oceniał prof. Paweł Wieczorkiewicz w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operacja "Unthinkable" - jak Churchill próbował naprawić błędy Jałty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 05:57
Wiosną 1945 roku na polecenie samego Winstona Churchilla brytyjscy sztabowcy opracowali plan prewencyjnego ataku na Związek Sowiecki. Czy rzeczywiście operacja "Unthinkable" była nie do pomyślenia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konferencja kairska. Wojna z Japonią do bezwarunkowej kapitulacji

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 05:40
80 lat temu, 22 listopada 1943 roku, rozpoczęła się konferencja przywódców państw alianckich w Kairze. Liderzy USA, Wielkiej Brytanii i Chin obradowali na temat dalszego prowadzenia wojny na Dalekim Wschodzie i ustalenia powojennego porządku w tej części świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Trójka w Teheranie. Faktyczny koniec II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 06:01
Konferencja Wielkiej Trójki w Teheranie ustaliła powojenny kształt polskich granic i nie tylko granic – zachodni przywódcy praktycznie oddali Rzeczpospolitą we władanie Stalina.
rozwiń zwiń