Historia

Miguel Cervantes – przeciw marzycielstwu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 06:07
Oszalały szlachcic Don Kichot i jego sługa Sancho Pansa to dwa typy bohaterów wymyślone na użytek przeprowadzenia pewnego wywodu o wyższości zdrowego rozsądku nad bezpłodnym marzycielstwem, oderwaniem od rzeczywistości.
Audio
  • Miguel Cervantes - audycja z cyklu "Szkiełko i oko". (PR, 10.06.1996)
Miguel de Cervantes
Miguel de CervantesFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

16 stycznia 1605 została wydana pierwsza część powieści "Don Kichot" Miguela de Cervantesa.

Hiszpański pisarz żył w latach 1547-1616. Wiódł awanturnicze życie. Został porwany przez piratów, parę lat spędził jako niewolnik w Algierze, brał udział w wielu bitwach, między innymi w słynnym starciu pod Lepanto.

W swojej epoce Miguel Cervantes był wziętym dramatopisarzem. Napisał pokaźną ilość sztuk scenicznych, dziś praktycznie zapomnianych. Jest pisarzem tak naprawdę jednego dzieła - słynnej powieści o przemyślnym hidalgo Don Kichocie z La Manchy. Książka powstała między 1605 a 1615 rokiem i zdaniem wielu rozpoczęła dzieje powieści nowożytnej.

Szeroko rozgałęziona fabuła, wyraziste charakterystyki postaci i uniwersalne przesłanie. Kiedy mówimy o Don Kichocie, mamy na myśli postawę człowieka wobec życia, pewien sposób zachowania. Rodzaj dziwactwa i marzycielstwa, które skonfrontowane z realiami życia ponosi klęskę.

Dzieło powstało z zamiaru dość prozaicznego. Z pretensji przeciw romansom rycerskim, które zdaniem Cervantesa wprowadzały wiele zamętu do ludzkich umysłów i odwracały uwagę od codziennej prozy życia.

Oszalały szlachcic Don Kichot i jego sługa Sancho Pansa to dwa typy bohaterów wymyślone na użytek przeprowadzenia pewnego wywodu o wyższości zdrowego rozsądku nad bezpłodnym marzycielstwem, oderwaniem od rzeczywistości.  

Z tego zamiaru powstała powieść, która przerosła intencje twórcy. Dzisiaj znaczy dla nas dużo więcej, niż znaczyła dla czytelników w XVII wieku.

Posłuchaj audycji z cyklu "Szkiełko i oko".

mjm


Czytaj także

Filip Kallimach. Włoski humanista na dworze polskich królów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 05:30
Musiał uciekać z ojczyzny przed gniewem papieża. Nowy dom znalazł nad Wisłą. Jego działalność dała początek renesansowi w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Bielski - szesnastowieczny kronikarz

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 05:40
Renesansowy historyk jest autorem pierwszej próby syntezy historii powszechnej w języku polskim. "Kronika świata wszystkiego", choć pozbawiona krytycyzmu, świadczy o dużej erudycji Marcina Bielskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack London – poszukiwacz przygód

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 05:35
Twórczość Jacka Londona wyraża zasadnicze cechy jego osobowości i w artystyczny sposób odzwierciedla przeżycia pisarza. Jego książki to przede wszystkim wartka akcja, liczne przygody, niespodziewane zwroty wydarzeń, ciekawi ludzie i nieznane kraje.
rozwiń zwiń