Historia

George Byron – romantyczny bojownik

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 05:30
Zdawał sobie sprawę z zainteresowania nowatorstwem swojej poezji, jak i skandalami, które wybuchały z racji jego licznych romansów. Nie mógł jednak przewidzieć, że wywrze tak istotny wpływ na literaturę europejską pierwszej połowy XIX stulecia.
Audio
  • George Byron - audycja z cyklu "Bohaterowie prawdziwi i kreowani". (PR, 24.11.1980)
George Byron na obrazie Richarda Westalla
George Byron na obrazie Richarda WestallaFoto: Wikipedia/domena publiczna

22 stycznia 1788 roku urodził się George Gordon Byron, jeden z największych poetów epoki romantyzmu.

Ojciec wywodził się z rodu, który swymi początkami sięgał czasów rycerzy normandzkich, przybyłych do Anglii w XI wieku wraz z Wilhelmem Zdobywcą. Matka była spokrewniona ze Stuartami. George Byron, przyszły poeta, wychowywał się w Szkocji. Do Anglii przeniósł się, gdy otrzymał tytuł lorda i zasiadł w wyższej izbie angielskiego parlamentu.

W 1809 roku nietypowym szlakiem wyruszył w podróż po Europie. Przez Hiszpanię, Portugalię i Maltę dotarł aż na półwysep Bałkański. Droga prowadziła przez kraje objęte pożarem wojen. Efektem wojaży było dzieło "Wędrówki Childe Harolda", gdzie wyraził swoją sympatię dla ruchu powstańczego w Hiszpanii i okazał żywe zainteresowanie losami narodu greckiego, uciskanemu przez Turków.

Od 1813 roku zaczynają się ukazywać drukiem powieści poetyckiej Byrona, wśród nich najsłynniejsze "Giaur" i "Korsarz". Wydarzenia polityczne ustąpiły miejsca porywom samotnych I tragicznych buntowników, skłóconych ze światem feudalno-burżuazyjnych konwencji i stosunków społecznych.

W 1816 roku Byron podzielił los swoich bohaterów. Poeta, w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach, opuszcza ojczyznę. Do Anglii już nie wraca. Ośmioletni okres wygnania wypełnia mu twórczość literacka i działalność polityczna.

W czasie pobytu we Włoszech zetknął się z ruchem rewolucyjnym, skierowanym przeciwko Austrii. Stał się jednym z filarów ruchu karbonariuszy. Dom Byrona w Rawennie stał się tajnym arsenałem, w którym buntownicy przechowują broń.

W 1823 roku, po nieudanym powstaniu, wyjeżdża do Grecji. Wierny swoim ideałom stanął w szeregach greckich powstańców walczących z Turcją o wyzwolenie narodowe. W 1824 roku zmarł na febrę. W pamiętniku przed śmiercią zapisał: "Muszę umrzeć, czuję to. Nie rozpaczam z tego powodu, bo przyjechałem do Grecji, by zakończyć swoją męczącą egzystencję. Poświęciłem sprawie Grecji majątek i zdolności. I oto oddaję jej życie".

Nie mógł przewidzieć, że jego twórczość, niedoceniana w Anglii, spotka się z uznaniem na kontynencie i wywrze tak istotny wpływ na literaturę europejską pierwszej połowy XIX stulecia. Stworzył nurt ideowo-artystyczny zwany od jego nazwiska byronizmem.

Posłuchaj audycji z cyklu "Bohaterowie prawdziwi i kreowani".

mjm


Czytaj także

Sue Ryder – wielki duch w małym ciele

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 05:40
Sue Ryder stworzyła żywy pomnik ofiar i bezimiennych bohaterów II wojny światowej. Utrwaliła ich wiarę, tolerancję i radość z życia, niosąc pomoc wszędzie na świecie. Niezależnie od rasy, narodowości i religii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jane Austen – rozwaga przed romantycznością

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 05:35
- Ona opisywała świat, który dobrze znała. Ona go wykadrowała z ogromnej rzeczywistości. To wystarczyło, żeby stworzyć mikrokosmos - mówiła Anna Trzeciakowska, tłumaczka powieści Jane Austen w audycji Bogumiły Prządki z cyklu "Biografie niezwykłe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Baden-Powell – twórca skautingu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 05:02
Idea zakładała, że organizacja propagować będzie wartości koleżeństwa, solidarności jej członków oraz krzewić cały katalog powszechnie akceptowalnych cnót, takich jak trzeźwość, odwaga, hart ducha i ciała.
rozwiń zwiń