Historia

Tony Halik – największą przygodą jest życie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 05:42
- Zawsze starałem się w życiu osiągnąć to, co niemożliwe. We wszystkich reportażach, we wszystkich przygodach starałem się dolecieć tam, gdzie nikt nie doleciał. Postawić nogę tam, gdzie nikt jej nie postawił. Zrobić to, czego nikt nie zrobił – mówił Tony Halik na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Tony Halik - archiwalna audycja z udziałem wielkiego podróżnika i reportażysty. (PR, 7.04.1996)
Tony Halik realizuje nagranie podczas jednej ze swoich podróży
Tony Halik realizuje nagranie podczas jednej ze swoich podróżyFoto: Wikimedia Commons/dp

99 lat temu, 24 stycznia 1921 roku urodził się Tony Halik (właściwie Mieczysław Antoni Sędzimir Halik), podróżnik, dziennikarz, w czasie II wojny światowej pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Dorastał w Toruniu. Już jako młody chłopiec był zafascynowany podróżami i w wieku 14 lat wymknął się z domu i dołączył do flisaków płynących Wisłą do Gdańska. Został zatrzymany przez Straż Graniczną, która odstawiła go do domu.

Po wybuchu II wojny światowej przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie latał na myśliwskich Spitfire’ach. – Strzelałem do Niemców, oczywiście. Udawało mi się, a czasami im się udawało. Raz zestrzelili mnie nad kanałem La Manche, wykąpałem się w zimnej wodzie. To mi wcale dobrze na zdrowie nie wyszło. Drugi raz, ponieważ mam wielkie szczęście, zestrzelili mnie nad krajem dobrego wina i pięknych dziewczyn, nad Francją – wspominał po latach.

W podbitej przez Hitlera Francji przyłączył się do miejscowego ruchu oporu. – Od razu odnalazłem Polaków, zebrałem ich w jeden polski pluton i walczyliśmy pod biało-czerwoną flagą. Wysadzaliśmy mosty, topiliśmy łodzie, robiliśmy wyprawy na bunkry niemieckie. W ogóle bawiliśmy się wspaniale – mówił Halik w audycji Andrzeja Najmrodzkiego.

Po zakończeniu II wojny światowej przez ponad trzydzieści lat pracował jako korespondent w amerykańskiej telewizji NBC.

– Robiłem reportaże o rzeczach zupełnie niezrozumiałych, jak wyznawcy Voodoo, Makumby. Wszystkim wydaje się, że to jest jakiś fokus-pokus, a tymczasem to rodzaj religii oparty na współpracy i zrozumieniu – opowiadał bohater audycji.

W trakcie swojej kariery zrealizował około czterystu filmów dokumentalnych, napisał trzynaście książek i wiele artykułów.

Zmarł w Warszawie 23 maja 1998 po ciężkiej chorobie. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.

Posłuchaj archiwalnej audycji z udziałem Tony’ego Halika z kwietnia 1996 roku.

mjm

Czytaj także

Gen. Maczek: Bijcie się twardo, ale po rycersku

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 06:00
128 lat temu, 31 marca 1892 roku urodził się Stanisław Maczek, bohater II wojny światowej, utalentowany dowódca 1. Polskiej Dywizji Pancernej, wsławionej walkami pod Falaise podczas inwazji sił alianckich w Normandii w 1944 roku i wyzwoleniem holenderskiej Bredy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życiowe zakręty Jana Zumbacha

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 05:50
As myśliwski Dywizjonu 303, jeden z bohaterów bitwy o Anglię. Po wojnie wiódł niespokojny żywot. Zajmował się przemytem, był najemnikiem w Afryce, prowadził dyskotekę i restaurację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean Moulin – "przywódca narodu nocy"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 05:40
"Moulin wyrósł na działacza imponującego siłą przekonania i autorytetem. Czuł, że jego dni są policzone, lecz był zdecydowany doprowadzić przedtem do końca swe zadanie" – zapisał w lutym 1943 roku Charles de Gaulle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olgierd Budrewicz. Warszawiak, który był wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 05:51
8 lat temu w Warszawie zmarł Olgierd Budrewicz, pisarz, dziennikarz, reportażysta, varsavianista i podróżnik, a także żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jedna z jego książek nosi znamienny tytuł "Byłem wszędzie".
rozwiń zwiń