X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Tony Halik – największą przygodą jest życie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 05:42
- Zawsze starałem się w życiu osiągnąć to, co niemożliwe. We wszystkich reportażach, we wszystkich przygodach starałem się dolecieć tam, gdzie nikt nie doleciał. Postawić nogę tam, gdzie nikt jej nie postawił. Zrobić to, czego nikt nie zrobił – mówił Tony Halik na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Tony Halik - archiwalna audycja z udziałem wielkiego podróżnika i reportażysty. (PR, 7.04.1996)
Tony Halik realizuje nagranie podczas jednej ze swoich podróży
Tony Halik realizuje nagranie podczas jednej ze swoich podróżyFoto: Wikimedia Commons/dp

99 lat temu, 24 stycznia 1921 roku urodził się Tony Halik (właściwie Mieczysław Antoni Sędzimir Halik), podróżnik, dziennikarz, w czasie II wojny światowej pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Dorastał w Toruniu. Już jako młody chłopiec był zafascynowany podróżami i w wieku 14 lat wymknął się z domu i dołączył do flisaków płynących Wisłą do Gdańska. Został zatrzymany przez Straż Graniczną, która odstawiła go do domu.

Po wybuchu II wojny światowej przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie latał na myśliwskich Spitfire’ach. – Strzelałem do Niemców, oczywiście. Udawało mi się, a czasami im się udawało. Raz zestrzelili mnie nad kanałem La Manche, wykąpałem się w zimnej wodzie. To mi wcale dobrze na zdrowie nie wyszło. Drugi raz, ponieważ mam wielkie szczęście, zestrzelili mnie nad krajem dobrego wina i pięknych dziewczyn, nad Francją – wspominał po latach.

W podbitej przez Hitlera Francji przyłączył się do miejscowego ruchu oporu. – Od razu odnalazłem Polaków, zebrałem ich w jeden polski pluton i walczyliśmy pod biało-czerwoną flagą. Wysadzaliśmy mosty, topiliśmy łodzie, robiliśmy wyprawy na bunkry niemieckie. W ogóle bawiliśmy się wspaniale – mówił Halik w audycji Andrzeja Najmrodzkiego.

Po zakończeniu II wojny światowej przez ponad trzydzieści lat pracował jako korespondent w amerykańskiej telewizji NBC.

– Robiłem reportaże o rzeczach zupełnie niezrozumiałych, jak wyznawcy Voodoo, Makumby. Wszystkim wydaje się, że to jest jakiś fokus-pokus, a tymczasem to rodzaj religii oparty na współpracy i zrozumieniu – opowiadał bohater audycji.

W trakcie swojej kariery zrealizował około czterystu filmów dokumentalnych, napisał trzynaście książek i wiele artykułów.

Zmarł w Warszawie 23 maja 1998 po ciężkiej chorobie. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.

Posłuchaj archiwalnej audycji z udziałem Tony’ego Halika z kwietnia 1996 roku.

mjm

Czytaj także

Gen. Maczek: Bijcie się twardo, ale po rycersku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 08:35
"Żołnierz polski bić się może o wolność wszystkich narodów - umiera tylko dla Polski" - mawiał gen. Stanisław Maczek, dowódca I Dywizji Pancernej w czasie walk o wyzwolenie Europy Zachodniej spod okupacji niemieckiej w 1944 roku. Generał zmarł dokładnie 25 lat temu, 11 grudnia 1994 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życiowe zakręty Jana Zumbacha

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 05:57
As myśliwski Dywizjonu 303, jeden z bohaterów bitwy o Anglię. Po wojnie wiódł niespokojny żywot. Zajmował się przemytem, był najemnikiem w Afryce, prowadził dyskotekę i restaurację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean Moulin – "przywódca narodu nocy"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 05:40
"Moulin wyrósł na działacza imponującego siłą przekonania i autorytetem. Czuł, że jego dni są policzone, lecz był zdecydowany doprowadzić przedtem do końca swe zadanie" – zapisał w lutym 1943 roku Charles de Gaulle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olgierd Budrewicz. Warszawiak, który był wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 05:51
8 lat temu w Warszawie zmarł Olgierd Budrewicz, pisarz, dziennikarz, reportażysta, varsavianista i podróżnik, a także żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jedna z jego książek nosi znamienny tytuł "Byłem wszędzie".
rozwiń zwiń