X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wacław Grubiński mało nie przypłacił "Lenina" życiem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 06:00
- Kiedy mnie przesłuchiwał śledczy, krzyczał na mnie, że ta sztuka jest gnuśna. Ale potem powiedział: "Ja nie mówię, pan jest dobry pisarz, ale pan tego Dzierżyńskiego okropnie spostponował". Myślę sobie: "To niedobrze, jak mnie chwali, bo dopóki mnie ganił, to było do zniesienia. Teraz może zacznie bić" - wspominał Grubiński przesłuchanie NKWD.
Audio
  • Rozmowa z Wacławem Grubińskim - pisarzem. Zapowiedź - Aleksandra Stypułkowska. (RWE, 13.04.1961)
Wacław Grubiński, fot. Jan Malarski, źr. NAC
Wacław Grubiński, fot. Jan Malarski, źr. NAC

25 stycznia 1883 urodził się Wacław Grubiński, polski dramatopisarz, felietonista i recenzent teatralny.

Debiutował w 1905 roku komedią "Diogenes z Synopy i Aleksander Wielki albo sławienie próżniactwa". Jego komedie miały zabarwienie filozoficzne. W 1921 roku opublikował i wystawił komedię "Lenin". Utwór otwarcie krytykował system komunistyczny i terror wprowadzany przez bolszewików.

Posluchaj wspomnień Wacława Grubińskiego w archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

W dwudziestoleciu międzywojennym zajmował się także recenzowaniem spektakli teatralnych. Jego recenzje słynęły z uszczypliwego języka.

Wybuch II wojny światowej zastał go we Lwowie. Tam 23 stycznia 1940 został aresztowany przez NKWD. Powodem zatrzymania był "Lenin". Grubiński został skazany na karę śmierci, zamienioną na 10 lat łagru. Przebieg śledztwa, procesu i zesłania opisał w książce "Między młotem a sierpem".

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA POŚWIĘCONY BUNTOM W GUŁAGACH>>>>>

Z piekła sowieckich łagrów uwolnił się na mocy amnestii ogłoszonej po podpisaniu układu Sikorski-Majski w lipcu 1941 roku. Był pracownikiem ambasady polskiej w ZSRR. Razem z Armią Andersa został ewakuowany na Bliski Wschód.

Zamieszkał w Londynie. Na emigracji pozostał do końca życia. W 1945 był współzałożycielem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Zmarł 8 czerwca 1973.

Posłuchaj rozmowy z Wacławem Grubińskim z archiwum Radia Wolna Europa.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak