Historia

Zakazane miasto - centrum świata

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 06:03
Pałac był ośrodkiem życia politycznego w okresie rządów dwóch największych dynastii, kiedy to Chiny były mocarstwem ówczesnego świata. Przez pięć wieków miasto, odizolowane potężnymi murami, budziło ogromną ciekawość, podziw, a zarazem strach zewnętrznego świata.
Audio
  • Zakazane miast- audycja z cyklu "Krajobrazy świata". (PR, 10.12.1998)
Zakazane miasto, fot. Wikipedia CommonsCC BY-SA 3.0Pixelflake
Zakazane miasto, fot. Wikipedia Commons/CC BY-SA 3.0/Pixelflake

2 lutego 1421 w chiński Nowy Rok cesarz Yongle otworzył Zakazane Miasto w Pekinie.

To jeden z najwspanialszych na świecie kompleksów pałacowych, a zarazem symbol cesarskiej przeszłości Chin.

Powstawał w początkach XV wieku, na początku panowania dynastii Ming, która odbudowywała chińską potęgę po wypędzeniu Mongołów. Pałac był ośrodkiem życia politycznego w okresie rządów dwóch największych dynastii, kiedy to Chiny były mocarstwem ówczesnego świata. Przez pięć wieków miasto, odizolowane potężnymi murami, budziło ogromną ciekawość, podziw, a zarazem strach zewnętrznego świata.

Cały kompleks zbudowano ściśle według zasad religii chińskiej. - Cesarz był nie tylko władcą politycznym, ale również najwyższym kapłanem. Zapewniał prawidłowy bieg czasu, następstwo pór roku i utrzymanie ładu w całym kosmosie – mówił na antenie Polskiego Radia dr hab. Krzysztof Gawlikowski.

Trzy główne sale noszą nazwy najwyższej harmonii, środka harmonii i zachowania harmonii. To w nich cesarz wykonywał swoje rytualno-protokolarne funkcje. Elementy symboliczne odgrywają ogromną rolę w całym pałacu. Wszystkie liczby i nazwy mają magiczne znaczenie. Wszystkie dachy pałacu cesarskiego są koloru złotego, gdyż był to kolor cesarski. Mury wewnątrz są koloru purpurowego, zaś tron cesarza w głównym pawilonie był zarazem centrum świata.

Miasto zamknięte od północy miało chronić przed napływem złych sił, jest otwarte na południe, gdzie stoi sławna Brama Niebiańskiego Spokoju, z której uroczyście przekazywano cesarskie edykty.

Zakazane miasto to nie tylko rezydencje. Mieściły się tam też liczne biblioteki, teatry i muzea. W środku toczyło się ożywione życie kulturalne. W okresie świetności, w XVIII wieku, kompleks zamieszkiwało około 300 tysięcy osób. Miasto w mieście.

Po ustanowieniu republiki w 1912 roku zakazane miasto straciło swą funkcję. Dziś mieści się tam szereg muzeów.

mjm


Zobacz więcej na temat: Chiny HISTORIA Pekin
Czytaj także

Powstanie bokserów – Chiny kolonią mocarstw

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 06:00
Ruch narodowy przeciwko dominacji cudzoziemskiej nad Chinami objął ogromne obszary północno-wschodnich Chin. Zdobycie Pekinu i splądrowanie stołecznej dzielnicy poselstw posłużyło za pretekst do interwencji wojskowej koalicji ośmiu mocarstw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebiańskie Królestwo Wielkiego Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 05:30
- Wszystko zaczęło się od skromnego wiejskiego nauczyciela w jednej z południowych prowincji cesarstwa Hong Xiuquan. Zafascynowany Biblią i protestanckimi dziełami teologicznymi, ogłosił się młodszym bratem Jezusa – mówił na antenie PR prof. Jarosław Czubaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe siedem cudów świata – pomniki cywilizacji ludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 06:01
Wielki Mur Chiński, Petra, posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Machu Picchu, Chichén Itzá, Koloseum, Tadź Mahal to siedem współczesnych cudów świata.
rozwiń zwiń