X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Augusto Pinochet - kat i reformator

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 07:00
Generał Augusto Pinochet to dla jednych grabarz chilijskiej rewolucji. Dla innych człowiek, który przywrócił kraju wolność. Nazywano go diabłem w aureoli, dyktatorem wolności i despotycznym liberałem.
Audio
  • Augusto Pinochet - audycja z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 26.04.1998)
Generał Pinochet podczas defilady wojskowej w 1982, fot. Wikimedia CommonsCC-BY-SA-3.0Ben2
Generał Pinochet podczas defilady wojskowej w 1982, fot. Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0/Ben2

29 stycznia 2001 roku były chilijski dyktator Augusto Pinochet został oskarżony o zbrodnie dokonane podczas swoich rządów.

- Nie neguję faktu, że dojście do władzy Pinocheta doprowadziło do rozkwitu państwa, ale nie można zapomnieć o tym, jakich dokonał zbrodni – mówiła na antenie Polskiego Radia publicystka Jolanta Klimowicz.

Urodził się w 1915 roku, kiedy w Europie toczyła się I wojna światowa. Zawsze marzył o mundurze wojskowym. Mając 15 lat wstąpił do szkoły kadetów. Ukończył akademię wojskową. W latach sześćdziesiątych był oficerem. Lojalnym i apolitycznym służbistą, zakochanym w micie napoleońskim i niemieckim drylu.

Gdy w 1970 roku do władzy doszedł Salvador Allende, Pinochet dowodził garnizonem w Santiago, a wkrótce został mianowany naczelnym dowódcą wojsk lądowych. Allande był marksistą, chciał zaprowadzić w kraju rewolucję na modłę kubańską, czym doprowadził kraj do chaosu. Pinochet zdał sobie sprawę z fatalnego stanu państwowej gospodarki w czasie trzytygodniowej wizyty Fidela Castro, podczas której głosił po całym kraju wartości socjalizmu.

We wrześniu 1973 roku Pinochet stanął na czele junty i dokonał zamachu stanu. We fragmencie audycji z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" można usłyszeć: "Junta chilijska zdelegalizowała lewicowe partie polityczne. Równocześnie minister gospodarki Fernando Lenis zapowiedział, że junta zwróci właścicielom prywatnym zakłady przemysłowe, znacjonalizowane przez poprzedni rząd, a właściciele ziemscy otrzymają z powrotem rozparcelowane gospodarstwa. Junta zamierza też wypłacić odszkodowanie zagranicznym koncernom za znacjonalizowane przedsiębiorstwa, między innymi za kopalnie miedzi".

Pinochet postanowił zaprowadzić w kraju porządek. - Zaczął się dziki terror, organizacja obozów koncentracyjnych, straszliwe tortury. Przez osiemnaście lat obserwowałam pracę komisji do spraw badania junty chilijskiej. Zarzucano juncie wielokrotne łamanie praw człowieka – mówiła gość audycji z cyklu "Postacie XX wieku".

Represje dotknęły każdego, kto był posądzony o lewicowe, czy wręcz liberalne myślenie. Poza niewielką grupą miejscowej oligarchii, wielkich posiadaczy ziemskich, którzy definitywnie opowiedzieli się za rządami Pinocheta, nie miał on wielkiego poparcia społecznego.

W 1974 roku Pinochet został prezydentem Chile. Rozpoczął się drugi okres jego rządów, kiedy to wdrażał neoliberalne reformy gospodarcze, określane chilijskim cudem gospodarczym. W 1980 roku Pinochet przeprowadził sfałszowany plebiscyt, dzięki czemu przedłużył swoje rządy i  wprowadził nową konstytucję. Łamanie praw obywatelskich i wybuchające kryzysy gospodarcze doprowadziły do zbrojnego oporu przeciw jego rządom.

Pinochet ustąpił z fotela prezydenta w 1990 roku. W 1998 roku, po przejściu na emeryturę, został aresztowany. Gdy zmarł 10 grudnia 2006 roku, toczył się jego proces, w którym ciążyło na nim przeszło 300 oskarżeń o oszustwa podatkowe, malwersacje i łamanie praw człowieka.

On sam w 1998 roku w wywiadzie udzielonemu tygodnikowi "Polityka" mówił: "Przewrót był nieuniknionym skutkiem chaosu panującego od 1970 roku, a więc od momentu objęcia władzy przez Salvador’a Allende. Jaka była cena ratowania Chile? Bardzo wysoka. Stanęliśmy przed klasycznym wyborem mniejszego zła".

Posłuchaj audycji z cyklu "Postacie XX wieku".

mjm

Czytaj także

Ignacy Domeyko - Polak czczony w Chile

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 08:00
Po jego śmierci urzędowy organ chilijski pisał: "Domeyko był więcej niż profesorem, był apostołem nauki w Chile. Zasługi jego zdobyły mu niezmierną wdzięczność narodu".
rozwiń zwiń