Historia

Alan Alexander Milne – świat dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 06:07
Alan Aleksander Milne dzięki swojej twórczości dla dzieci zyskał sławę na całym niemal świecie. Bowiem kto z nas choć raz nie przeczytał "Kubusia Puchatka"?
Audio
  • "Wielcy twórcy dzieciom - Alan Alexander Milne". Audycja z cyklu "Wieczór muzyki i myśli" (PR, 05.02.1989)
Alan Alexander Milne
Alan Alexander MilneFoto: fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

60 lat temu, 31 stycznia 1956 zmarł Alan Aleksander Milne, brytyjski pisarz, autor "Kubusia Puchatka" i "Chatki Puchatka".

- W naszym kręgu kulturowym znaczy niesłychanie dużo, nie tylko dla dzieci. Można o nim powiedzieć, że stanowi ogniwo łączące rozmaite pokolenia w wielu krajach – mówił na antenie Polskiego Radia krytyk literacki Grzegorz Leszczyński.

Wartość "Kubusia Puchatka" leży w oddaniu humoru myślenia dziecka w sposób niesłychanie utożsamiający odbiorcę książki. Dziecięca logika nie jest wyśmiana ani traktowana protekcjonalnie. To pełna akceptacja dziecięcego świata.

Alan Aleksander Milne żył w latach 1882-1956. Większość życia spędził w Londynie. Studiował matematykę w Cambridge. Debiutował literacko w piśmie studenckim, w którym zamieszczał własne wiersze humorystyczne.

Po studiach pracował jako dziennikarz. W czasie I wojny światowej wstąpił do armii. Został ranny w walkach na froncie zachodnim. To właśnie tam w 1917 roku napisał swoją pierwszą komedię. Po powrocie do Anglii napisał kilka sztuk scenicznych, które przyniosły mu dużą popularność.

Jego twórczość charakteryzuje swoisty brytyjski humor sytuacyjny. Operuje elementami fantazji. "Kubuś Puchatek" po raz pierwszy został wydany w 1926 roku. "Chatka Puchatka" dwa lata później.

Milne dalece wtopił się w krajobraz dziecięcego pokoju, dzieciństwa, ale też w naszą obyczajowość. W kulturze polskiej jego książki zadomowiły się dzięki wspaniałemu przekładowi Ireny Tuwim i stały się inspiracją dla twórczości takich autorów jak Jan Brzechwa i Julian Tuwim.

Dziś w Warszawie istnieje ulica Kubusia Puchatka, a niektóre powiedzenia z tej książki, jak "zjeść małe co nieco" lub "krewni i znajomi królika", na stałe weszły do naszego języka potocznego.

Posłuchaj audycji z cyklu "Wieczór muzyki i myśli".

mjm

 

Czytaj także

Robert Baden-Powell – twórca skautingu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 05:02
Idea zakładała, że organizacja propagować będzie wartości koleżeństwa, solidarności jej członków oraz krzewić cały katalog powszechnie akceptowalnych cnót, takich jak trzeźwość, odwaga, hart ducha i ciała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

George Byron – romantyczny bojownik

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 05:30
Zdawał sobie sprawę z zainteresowania nowatorstwem swojej poezji, jak i skandalami, które wybuchały z racji jego licznych romansów. Nie mógł jednak przewidzieć, że wywrze tak istotny wpływ na literaturę europejską pierwszej połowy XIX stulecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowy wspaniały świat" – upiorna wizja realizacji ludzkich marzeń

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 05:40
Książka Huxleya przedstawia społeczeństwo, które dzięki postępom nauk biologicznych konsekwentnie realizuje bardzo stare marzenia ludzkości o powszechnym szczęściu, łatwej pracy, wolności od trosk, obfitości dóbr materialnych, stabilności i sprawiedliwości.
rozwiń zwiń