Historia

Guadalcanal – okrutny bój

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 06:02
- Mała, bagnista, malaryczna i pokryta dżunglą wyspa. Na niej betonowy pas, na którym ledwo mogły lądować samoloty. To miejsce stało się terenem być może najważniejszych walk na Pacyfiku – mówił na antenie PR prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Audio
  • Guadalcanal - audycja z cyklu "Postacie i wydarzenia II wojny światowej". (PR, 22.03.2005)
Amerykańskie lekkie czołgi M3 w akcji, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Amerykańskie lekkie czołgi M3 w akcji, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

8 lutego 1943 amerykańskie wojska zdobyły wyspę Guadalcanal.

Guadalcanal dla Japonii stanowiła bramę w kierunku Australii, Nowej Zelandii i Nowej Kaledonii. Dla Amerykanów powstrzymanie japońskiej ofensywy i zajęcie wyspy mogło oznaczać rozpoczęcie kontrnatarcia. Stąd zażarte walki o małą wyspę i lotnisko polowe, które zbudowali lądujący na niej Amerykanie.

Walki trwały długo. Od 7 sierpnia 1942 do 8 lutego 1943. Doszło do serii bitew morskich. W pierwszej z nich, bezpośrednio po amerykańskim desancie, eskadra japońskich krążowników zniszczyła przeważające siły aliantów. Udało się zatopić kilka krążowników, zadać poważne straty ludzkie. Nie osiągnięto jednak najważniejszego celu. Transportowce dotarły na brzeg.

Amerykanie wzmocnili swoje siły na wyspie. – Solą w oku Japończyków było lotnisko, z którego startowały amerykańskie myśliwce i bombowce. Trzeba było je zniszczyć – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.

Doszło do dwóch niezwykle zażartych i okrutnych bitew morskich. Dwa razy zespoły japońskich okrętów atakowały lotnisko i dwa razy natykały się na chroniące je zespoły okrętów amerykańskich. W pierwszym doszło do wzajemnej masakry, w drugim przeważające siły amerykańskie pokonały Japończyków.

Straty, choć liczbowo porównywalne, były znacznie bardziej dotkliwe dla Japonii. Oba przemysły stoczniowe pracowały pełną parą, ale różnica potencjałów na korzyść Stanów Zjednoczonych była ogromna.

Walki o Guadalcanal to pierwsza, po Midway, wielka klęska strategiczna Japończyków na Dalekim Wschodzie.

Posłuchaj audycji z cyklu "Postacie i wydarzenia II wojny światowej".

 

 

 


Czytaj także

Kamikadze – ostatnia broń w wojnie na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 06:05
- Było to samobójstwo skodyfikowane. Pilot wsiadał do samolotu, aby trafić w okręt przeciwnika. Byli to wyłącznie ochotnicy, a lot był bez możliwości powrotu, bo paliwa w samolocie wystarczało tylko w jedną stronę - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pancernik Yamato. Gigant ze stali

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 05:38
Pancernik Yamato był najpotężniejszym w historii pancernikiem i największym okrętem wojennym jeszcze wiele lat po II wojnie światowej. Prymat pod względem wyporności odebrały mu dopiero współczesne amerykańskie lotniskowce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa o Iwo Jimę

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 06:00
70 lat temu, 19 lutego 1945 rozpoczęła się niezwykle zacięta bitwa o wyspę Iwo Jima. Długa na 9 km i szeroka na 4,6 km w najszerszym miejscu i 900 m w najwęższym, była niewielkim punktem na Pacyfiku, którego zdobycie lub utrzymanie miało niebagatelny wpływ na dalsze dzieje II wojny światowej.
rozwiń zwiń