X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Friedrich Ebert - pierwszy prezydent Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 06:00
- To był człowiek mądry, aczkolwiek nie był to błyszczący intelekt - mówił o Friedrichu Ebercie prof. Marian Wojciechowski na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Dyskusję na temat Friedricha Eberta prowadzą Sławomir Szof i prof. Marian Wojciechowski w audycji "Postacie XX wieku". (PR, 12.05.1996)
Friedrich Ebert, źr. BundesarchivWikimedia CommonsCC 3.0
Friedrich Ebert, źr. Bundesarchiv/Wikimedia Commons/CC 3.0

4 lutego 1871 urodził się Friedrich Ebert, ostatni kanclerz Cesarstwa Niemieckiego i pierwszy prezydent Republiki Weimarskiej.

Na początku listopada 1918 roku w Niemczech wrzało. Trwał czwarty rok Wielkiej Wojny. Armia walczyła nadal, lecz społeczeństwo i gospodarka państwa były wyczerpane. Sytuacja sprzyjała rewolucji. Przed Niemcami stanęła perspektywa powtórki wydarzeń, które rok wcześniej wstrząsnęły Rosją. Wobec takiego obrotu spraw, cesarz Wilhelm II abdykował, a dotychczasowy kanclerz Maximilian von Baden przekazał swój urząd przewodniczącemu SPD, która była wówczas największą partią, Friedrichowi Ebertowi. Kilka godzin później Niemcy zostały ogłoszone republiką.

Po upływie czterech miesięcy, 11 lutego 1919, Ebert został wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe. Pół roku później Ebert podpisał konstytucję, która czyniła z Niemiec państwo o ustroju demokratyczno-parlamentarnym.

- Ebert postrzegał swoją funkcję jako reprezentanta państwa na zewnątrz. Nie mieszał się do rozgrywek politycznych, ale wkraczał tam, gdzie było to konieczne - wyjaśniał prof. Marian Wojciechowski, gość audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

O wiele więcej można powiedzieć o polityce zagranicznej prezydenta. Ebert miał rewizjonistyczne poglądy odnośnie ziem zabranych Niemcom na rzecz Polski na mocy traktatu wersalskiego.

- Wszyscy Niemcy traktowali Wersal jako dyktat, od komunistów do skrajnej prawicy wszyscy byli jednego poglądu w tym zakresie - mówił prof. Marian Wojciechowski.

Kadencja prezydenta została przedłużona do 1925 roku. Starania o reelekcję przerwała mu śmierć 28 lutego 1925.

- Eberta zagoniono na śmierć - mówił gość audycji odnosząc się do nagonki i afer, które zdominowały koniec życia pierwszego prezydenta Niemiec.

Gdyby dożył, miałby duże szanse na reelekcję. Jaki wpływ miałby taki obrót sparw na przyszłość Niemiec? Posłuchaj audycji.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Plan Dawesa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 06:00
90 lat temu Międzynarodowa Komisja Reparacyjna, realizując postanowienia Traktatu Wersalskiego, przedstawiła dokument w sprawie rozłożenia odszkodowań wojennych nałożonych na Niemcy po I wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilhelm II – pruski militarysta

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 08:00
9 listopada 1918 zdetronizowano cesarza Wilhelma II. Oznaczało to upadek Cesarstwa Niemieckiego i narodziny Republiki Weimarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erich Ludendorff - "praojciec" nazizmu?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 06:00
- Hitler, który był przebiegłym politykiem, nagle zobaczył, że nie ma żadnego generała, żadnego patrona dla swojego ruchu - wyjaśniał na antenie Polskiego Radia prof. Tadeusz Panecki. Do tego celu Ludendorff, bohater I wojny światowej, nadawał się znakomicie.
rozwiń zwiń