X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Paulina Wat - wszystko co najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 06:00
25 lat temu, 9 lutego zmarła Paulina Wat, znana także jako Ola Watowa, emigracyjna pisarka i redaktorka, żona Aleksandra Wata.
Audio
  • Audycja Konrada Tatarowskiego poświęcona twórczości zmarłej Oli Watowej: fragmenty listów Aleksandra Wata - męża Oli Watowej - do żony oraz Oli Watowej do męża; fragmenty książki Oli Watowej pt. "Wszystko co najważniejsze" (czyta: Barbara Klimkiewicz). (RWE, 09.03.1991)
Policjanci i cywilni wrogowie ludu aresztowani we wrześniu 1939 roku i konwojowani przez oddziały NKWD do punktów załadunkowych za granicą polsko-sowiecką,
Policjanci i cywilni "wrogowie ludu" aresztowani we wrześniu 1939 roku i konwojowani przez oddziały NKWD do punktów załadunkowych za granicą polsko-sowiecką, Foto: Wikimedia Commons.

Paulina poznała Aleksandra w 1923 roku. Ona była wtedy młodą, zaledwie dwudziestoletnią (urodziła się 26 kwietnia 1903) uczennicą w szkole aktorskiej, on - niewiele starszym poetą awangardowym. Para pobrała się cztery lata później. Ola pracowała razem z mężem w "Miesięczniku literackim”. W 1931 roku przyszedł na świat ich syn Aleksander.

Po wybuchu II wojny światowej rodzina przeniosła się do Lwowa. Tam Aleksander został aresztowany przez NKWD, zaś jego żonę i syna zesłano do Kazachstanu. Wat odnalazł żonę i syna w 1942 roku. Do Polski wrócili w cztery lata później.

Nie zagrzali miejsca w Polsce. W 1959 roku, dzięki stypendium, mogli opuścić Polskę i zamieszkać w Paryżu. Mąż Pauliny zmarł w 1967 roku. Od tego czasu jego wierna towarzyszka zajmowała się zbieraniem i redakcją dorobku męża. Jednocześnie pracowała nad dziełem swojego życia - opublikowaniem wspomnień, które zostały wydane pod nazwą "Wszystko co najważniejsze”.

Na zdjęciu: Ola Watowa, źr. Wikimedia Commons/dp

- "Wszystko, co najważniejsze" to przepiękna, nasycona wszystkimi możliwymi barwami i odcieniami uczuciowymi relacja sięgająca od wczesnych lat okresu międzywojennego, przez okres zesłania do Kazachstanu, aż do ostatnich lat życia Oli Watowej w Paryżu - mówił Konrad Tatarowski w audycji poświeconej Paulinie Wat z archiwum Radia Wolna Europa. - Stanowi jeden z najciekawszych dokumentów czasu, świadectwo jednostkowych losów, wpisanych w burzliwą historię całej generacji Polaków w czasie wojny, a potem środowisk artystycznych po jej zakończeniu.

Posłuchaj audycji Konrada Tatarowskiego z cyklu "Polscy twórcy na emigracji" poświęconej postaci Oli Watowej.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Wat - poeta na opak

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 06:00
"Byłem wszystkim tym, czym należy być, tylko nie we właściwym czasie. Byłem politykiem, kiedy trzeba było być poetą i byłem poetą, kiedy trzeba było być politykiem. Byłem komunistą, gdy porządni ludzie byli antykomunistami, zostałem antykomunistą, gdy rozsądni ludzie szli do komunizmu" - mówił o sobie pisarz i poeta.
rozwiń zwiń