Historia

Karol Beyer - fotograf Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 08:30
8 listopada 1877 roku zmarł Karol Beyer, uważany za ojca polskiej fotografii.
Audio
  • – Wykorzystywał nowe medium do relacjonowania tworzenia się nowej Warszawy – mówiła o Karolu Beyerze Danuta Jackiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie. (PR, 25.11.2014)
Karol Beyer, Autoportret, 1861, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Karol Beyer, Autoportret, 1861, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

- Pokazywał Warszawę taką, w jakiej żył. Miasto prowincjonalne, ale szybko się rozwijające. Za pomocą nowego medium, jakim była fotografia, relacjonował stan nowej Warszawy, która tworzyła się na jego oczach – mówiła Danuta Jackiewicz

Przez całe życie związany był z Warszawą. W 1844 roku otworzył swój pierwszy zakład fotograficzny przy ulicy Senatorskiej. Działalność prowadził do 1867 roku, przenosząc swoją firmę na ulicę Warecką i wreszcie na Krakowskie Przedmieście.

Przez ponad dwadzieścia lat działalności fotografował stolicę i jej mieszkańców. – Za pomocą nowego medium, jakim była fotografia, relacjonował stan nowej Warszawy, która tworzyła się na jego oczach – mówiła na antenie Polskiego Radia Danuta Jackiewicz z Muzeum Narodowego.

Pozostawił obraz warszawskiej ulicy, rozwijającego się miasta i jego mieszkańców. Przedstawicieli najróżniejszych środowisk. Inteligencji i chłopstwa, ziemiaństwa i burżuazji.

Przełom w technice i rozwoju fotografii jest zasługą Luisa Jacquesa Daguerre’a, który opracował technikę utrwalania obrazów na metalowej płytce, zwanej dagerotypem. Zaś Karol Beyer był jej prekursorem na ziemiach polskich, dzięki czemu stał się twórcą polskiej fotografii profesjonalnej. Więcej o wkładzie Karola Beyera w rozwój polskiej fotografii możesz posłuchać w audycji Danuty Jackiewicz.

mjm

 


Zobacz więcej na temat: fotografia HISTORIA Warszawa
Czytaj także

Fotoplastikon - miejsce z duszą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 16:44
W zbiorach warszawskiego fotoplastikonu znajduje się ponad 5000 zdjęć, od tych upamiętniających otwarcie Kanału Sueskiego, aż poprzez Warszawę na przełomie wieków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie lata pięćdziesiąte na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 17:29
Album "Warszawa lata 50." zawiera nieznane wcześniej zdjęcia Warszawy ułożone w pełną kontrastów opowieść.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa na zdjęciach Konrada Brandla

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 11:45
Album "Konrad Brandel (1838-1920)" to pozycja obowiązkowa dla varsavianistów i miłośników fotografii.
rozwiń zwiń