Historia

Kazimierz Wiśniowski – oficer II Korpusu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 06:03
Całe życie, od wczesnej młodości, poświęcił walce o Polsce. Brał udział w kampanii wrześniowej. Z niewoli sowieckiej trafił do armii gen. Andersa, gdzie piastował wysokie stanowiska sztabowe i przeszedł cały szlak II Korpusu Polskiego.
Audio
  • Wypowiedź gen. Kazimierza Wiśniowskiego na temat tworzenia Armii Polskiej w ZSRR. (Radio Wolna Europa)
  • Rozmowa z gen. Wiśniowskim na temat kampanii wrześniowej 1939 roku. (Radio Wolna Europa)
Polacy pod Monte Cassino
Polacy pod Monte Cassino Foto: Wikipedia/domena publiczna

120 lat temu, 14 lutego 1896 urodził się Kazimierz Wiśniowski, generał Wojska Polskiego, szef sztabu II Korpusu Polskiego i uczestnik bitwy o Monte Cassino.

Już we wczesnej młodości włączył się w działania Związku Strzeleckiego. Po wybuchu I wojny światowej służył w szeregach Legionów Polskich. Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 roku przystąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej.

Po odzyskaniu niepodległości stacjonował na Kresach Wschodnich, zajmując coraz wyższe stanowiska dowódcze. W latach trzydziestych, po ukończeniu Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie, pracował jako wykładowca na tejże uczelni.

Na tym stanowisku zastał go wybuch II wojny światowej. W kampanii wrześniowej służył w Sztabie Frontu Południowego. Po klęsce trafił do sowieckiej niewoli. Na wolność wyszedł po amnestii, ogłoszonej po podpisaniu układu Sikorski-Majski. Na skutek starań gen. Władysława Andersa rozpoczął pracę przy formowaniu Armii Polskiej w ZSRR.

- 16 sierpnia zostałem zwolniony z więzienia na Łubiance. Zameldowałem się u gen. Andersa w Moskwie. Tydzień później gen. Anders wezwał mnie do siebie i udaliśmy się do sztabu generalnego Armii Czerwonej. Tematem konferencji była sprawa przyjęcia do Polskich Sił Zbrojnych jeńców umieszczonych w różnych obozach sowieckich. Zostałem przewodniczącym komisji na Starobielsk – opowiadał gen. Kazimierz Wiśniowski na antenie Radia Wolna Europa.

Od grudnia 1941 do sierpnia 1943 roku pełnił funkcję szefa Oddziału III Operacyjnego Sztabu Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie II Korpusu Polskiego. Brał udział w kampanii włoskiej. Walczył pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Po zakończeniu działań wojennych kierował demobilizacją korpusu w Wielkiej Brytanii. Sam osiadł w Londynie, gdzie zmarł 4 listopada 1964.

Posłuchaj wspomnień gen. Wiśniowskiego w archiwalnych audycjach Radia Wolna Europa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Generał Kopański - obrońca Tobruku

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 05:45
- Kampanii nie mogliśmy wygrać bez silnej ofensywy sprzymierzonych sił zachodnich w przewidzianym umową terminie - pisał o wrześniu 1939 roku gen. Stanisław Kopański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monte Cassino – najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 06:00
- 18 maja to moment rozpoczęcia natarcia. Moment, którego nie można zapomnieć. Wieczorem, góry przed nami się zapaliły. Przygotowanie artyleryjskie - jak okiem sięgnąć jedna wielka łuna ognia - wspominał żołnierz II Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomnik niedźwiedzia Wojtka na Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 05:40
15 maja 2019 roku, na Monte Cassino Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, odsłoniła pomnik niedźwiedzia Wojtka, maskotki 2. Korpusu Armii Andersa. Niedźwiedź przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy.
rozwiń zwiń