X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jak Austria podążała w stronę Anschlussu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 05:35
16 lutego 1934 roku zakończyła się austriacka wojna domowa, nazywana też powstaniem lutowym. Walki toczyły się między bojówkami socjaldemokratów a austrofaszystowskim rządem.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" poświęcona Austrii przed Anschlussem. (PR, 20.04.2001)
Żołnierze austriaccy podczas austriackiej wojny domowej, źr. BundesarchivWikimedia CommonsCC 3.0
Żołnierze austriaccy podczas austriackiej wojny domowej, źr. Bundesarchiv/Wikimedia Commons/CC 3.0

- Kiedy w maju 1932 roku stanowisko premiera objął Engelbert Dollfuss (przywódca Partii Chrześcijańsko-Społecznej – przyp. red.), sytuacja kraju była nie do pozazdroszczenia. Zwolennicy Hitlera zdobywali coraz większy wpływ na życie polityczne, czemu towarzyszyła fatalna sytuacja gospodarcza – mówił prof. Rafał Habielski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

Hitler otwarcie mówił, że jego celem jest przyłączenie Austrii do Rzeszy. Kanclerz Dollfuss starał się za wszelką cenę obronić suwerenność kraju. Nadzieję upatrywał w związaniu Austrii sojuszem z faszystowskimi Włochami Mussoliniego. Ten, w zamian za protekcję, stawiał jednak swoje warunki. Jednym z nich było żądanie delegalizacji ugrupowań socjalistycznych. To doprowadziło do wybuchu rewolucji lutowej. Bojówki socjalistyczne chwyciły za broń.

- Śmierć poniosło ponad 300 osób, wielu działaczy socjalistycznych musiało emigrować – słyszymy w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego.

Kolejnym warunkiem było wprowadzenie w ustroju Austrii zmian, które zbliżyłyby go do systemu politycznego Włoch, co dokonało się w lipcu 1934 roku. Zmiany nie satysfakcjonowały austriackich nazistów. 25 lipca przeprowadzili oni nieudany pucz i próbę przyłączenia kraju do III Rzeszy. Ofiarą zamachu padł sam Dollfuss. Jego miejsce zajął Kurt Schuschnigg, który prowadził politykę uległości wobec III Rzeszy. W 1938 roku, pod groźbą interwencji zbrojnej, ostatni przedwojenny kanclerz Austrii został zmuszony do ustąpienia, a kraj włączono do Rzeszy jako Marchię Wschodnią.

Posłuchaj audycji poświęconej Austrii w latach trzydziestych XX wieku.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trybunał w Norymberdze - rozliczenie z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 07:55
8 sierpnia 1945 cztery mocarstwa okupujące Niemcy powołały Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze w celu ukarania zbrodniarzy wojennych. Oskarżonym postawiono cztery główne zarzuty: udział w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości. Wyroki zapadły 1 października 1946.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anschluss Austrii - nazistowskie wilki w austriackiej owczarni

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 08:00
- Czyż istnieją słowa, które mogłyby opisać nasze uczucia, czyż serce i oczy są w stanie pojąć entuzjazm i radość, że Führer po tak długiej nieobecności znów jest w naszej stolicy - wołał sprawozdawca radiowy na Haldenplatz w Wiedniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurt Waldheim – człowiek o dwóch obliczach

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 06:00
Ten austriacki polityk, który w swoim czasie odcisnął piętno na polityce światowej, jednocześnie ukrywał pewną tajemnicę. Afera Waldheima była lustrem, w którym, chcąc nie chcąc, Austriacy musieli się przejrzeć.
rozwiń zwiń