Historia

Jak Austria podążała w stronę Anschlussu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 05:35
16 lutego 1934 roku zakończyła się austriacka wojna domowa, nazywana też powstaniem lutowym. Walki toczyły się między bojówkami socjaldemokratów a austrofaszystowskim rządem.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" poświęcona Austrii przed Anschlussem. (PR, 20.04.2001)
Żołnierze austriaccy podczas austriackiej wojny domowej, źr. BundesarchivWikimedia CommonsCC 3.0
Żołnierze austriaccy podczas austriackiej wojny domowej, źr. Bundesarchiv/Wikimedia Commons/CC 3.0

- Kiedy w maju 1932 roku stanowisko premiera objął Engelbert Dollfuss (przywódca Partii Chrześcijańsko-Społecznej – przyp. red.), sytuacja kraju była nie do pozazdroszczenia. Zwolennicy Hitlera zdobywali coraz większy wpływ na życie polityczne, czemu towarzyszyła fatalna sytuacja gospodarcza – mówił prof. Rafał Habielski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

Hitler otwarcie mówił, że jego celem jest przyłączenie Austrii do Rzeszy. Kanclerz Dollfuss starał się za wszelką cenę obronić suwerenność kraju. Nadzieję upatrywał w związaniu Austrii sojuszem z faszystowskimi Włochami Mussoliniego. Ten, w zamian za protekcję, stawiał jednak swoje warunki. Jednym z nich było żądanie delegalizacji ugrupowań socjalistycznych. To doprowadziło do wybuchu rewolucji lutowej. Bojówki socjalistyczne chwyciły za broń.

- Śmierć poniosło ponad 300 osób, wielu działaczy socjalistycznych musiało emigrować – słyszymy w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego.

Kolejnym warunkiem było wprowadzenie w ustroju Austrii zmian, które zbliżyłyby go do systemu politycznego Włoch, co dokonało się w lipcu 1934 roku. Zmiany nie satysfakcjonowały austriackich nazistów. 25 lipca przeprowadzili oni nieudany pucz i próbę przyłączenia kraju do III Rzeszy. Ofiarą zamachu padł sam Dollfuss. Jego miejsce zajął Kurt Schuschnigg, który prowadził politykę uległości wobec III Rzeszy. W 1938 roku, pod groźbą interwencji zbrojnej, ostatni przedwojenny kanclerz Austrii został zmuszony do ustąpienia, a kraj włączono do Rzeszy jako Marchię Wschodnią.

Posłuchaj audycji poświęconej Austrii w latach trzydziestych XX wieku.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trybunał w Norymberdze – rozliczenie z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 05:55
8 sierpnia 1945 cztery mocarstwa okupujące Niemcy powołały Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze w celu ukarania zbrodniarzy wojennych. Oskarżonym postawiono cztery główne zarzuty: udział w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości. Wyroki zapadły 1 października 1946.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anschluss Austrii - nazistowskie wilki w austriackiej owczarni

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 08:00
- Czyż istnieją słowa, które mogłyby opisać nasze uczucia, czyż serce i oczy są w stanie pojąć entuzjazm i radość, że Führer po tak długiej nieobecności znów jest w naszej stolicy - wołał sprawozdawca radiowy na Haldenplatz w Wiedniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurt Waldheim – człowiek o dwóch obliczach

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 06:00
Ten austriacki polityk, który w swoim czasie odcisnął piętno na polityce światowej, jednocześnie ukrywał pewną tajemnicę. Afera Waldheima była lustrem, w którym, chcąc nie chcąc, Austriacy musieli się przejrzeć.
rozwiń zwiń