X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jan Stapiński - Witos mówił o nim "mistrz"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 06:00
Miał naturalny talent oratorski. Wedle biografów przemawiał na ponad dwunastu tysiącach wieców. Nigdy nie zabiegał jednak o prominentne stanowiska, do końca najlepiej czując się w roli trybuna ludu.
Audio
  • "Jan Stapiński – mistrz Wincentego Witosa" - audycja Doroty Truszczak z cyklu "Naukowy zawrót głowy". (PR, 20.05.2015)
Jan Stapiński
Jan StapińskiFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

17 lutego 1946 zmarł Jan Stapiński, działacz ludowy, społecznik, publicysta, poseł na Sejm II RP.

Przyszedł na świat w galicyjskiej, chłopskiej rodzinie. Urodził się 21 grudnia 1867. Natura lidera ujawniła się w nim podczas nauki w gimnazjum. To wówczas podjął pierwsze działania agitacyjne wśród swoich kolegów ze szkolnej ławy i kontaktował się z powstającą Ligą Polską.

- Było regułą, że na każdym wiecu Stapiński powoływał się na swoje doświadczenia ze wsi. Na wiecach był w swoim żywiole - mówił red. Andrzej Sowa w audycji Doroty Truszczak z cyklu "Naukowy zawrót głowy".

Ze względu na działalność polityczną i trudną sytuację materialną po śmierci ojca, musiał przerwać studia prawnicze na Uniwersytecie Franciszkańskim we Lwowie.

- Dla Stapińskiego emancypacja chłopów i polepszenie ich doli ekonomicznej było rzeczą pierwszoplanową - mówił dr hab. Arkadiusz Indraszczyk. - Jako agent firmy sprzedającej maszyny rolnicze, był zmuszony do ciągłych podróży. Poznawał osobiście wielu chłopów, poznawał galicyjską wieś. Zaczęło w nim narastać przekonanie, że stawał się ekspertem w sprawach wiejskich.

Brał udział w zjeździe w Rzeszowie, na którym ukształtowało się Stronnictwo Ludowe. Posłem po raz pierwszy został w 1898 roku.

- Stapiński wymyślił, że trzeba jak najczęściej przemawiać, a później te przemówienia drukować w pismach ludowych, by pokazać, że posłowie w Wiedniu coś robią - wyjaśniał dr Arkadiusz Indraszczyk.

Od 1902 roku był redaktorem naczelnym opiniotwórczego w środowisku chłopskim czasopisma "Przyjaciel Ludu". W 1913 roku nastąpił rozłam w Polskim Stronnictwie Ludowym: Stapiński stanął na czele PSL Lewica. Od tego czasu jego znaczenie na scenie politycznej malało, jednak mandat poselski dzierżył aż do uzyskania przed Polskę niepodległości. Po zamachu majowym podążył inną drogą niż jego wielki uczeń, Wincenty Witos: przewodził prosanacyjnemu odłamowi ludowców.

Posłuchaj audycji poświęconej postaci Jana Stapińskiego.

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Wincenty Witos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wincenty Witos – premier wierny chłopom

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 08:40
– Dość już niewoli i poniżenia, dość nędzy i upokorzenia, dość katorgi i więzień, dość krwi i ofiar, dość zemsty i prześladowania – apelował do chłopów w 1938 roku Wincenty Witos. – Czas ostatni na zmiany, na zmiany wielkie, głębokie i trwałe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Lewakowski - ojciec ruchu ludowego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 11:35
"Bohaterowie Zielonego Sztandaru" to cykl audycji przygotowany przez Radiową Jedynkę z okazji 120-lecia ruchu ludowego w Polsce. Pierwszy odcinek poświęcony był Karolowi Lewakowskiemu.
rozwiń zwiń